Jesteś tutaj: HomeBydgoszczStwórzmy wspólnie Obywatelski Raport o Stanie Bydgoskiego Samorządu

Stwórzmy wspólnie Obywatelski Raport o Stanie Bydgoskiego Samorządu

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 19 luty 2023 07:08

Powoli zbliżamy się do końcówki najdłuższej kadencji bydgoskiego samorządu po 1989 roku, tak naprawdę od II wojny światowej – będziemy zatem wchodzić w czas podsumowań. Moglibyśmy wzorem poprzednich kadencji zrobić np. subiektywny ranking radnych, choć jak przypomnimy sobie zdalne sesje Rady Miasta, na których część radnych próbowała zagłuszyć obrady, to jakieś 1/3 składu Rady należałoby z automatu ocenić najniższą ocenę. Zatem może zamiast tego spróbujmy zrobić wspólnie konstruktywny raport.

Raport miałby dotykać przede wszystkim kondycji samorządu, czyli zacząć by trzeba od kwestii ustrojowych jak funkcjonowanie dwuwładzy, przez zagadnienia związane z transparentnością oraz dość kluczową przestrzeń – funkcjonowania partycypacji społecznej. To ostatnie zagadnienie trzeba by mierzyć przede wszystkim w oparciu o to, na ile zaangażowani społecznie mieszkańcy odczuwają, że ich obywatelska aktywność ma sens. Na ile władza jest wstanie wykorzystywać ten potencjał.

 

Jak wspomniałem w pierwszym akapicie, chcę odejść od typowego oceniania, bardziej chodzi o to, aby zdefiniować zagadnienia, które mogłyby funkcjonować lepiej oraz wskazywać problemy do rozwiązania. Warto też podkreślić dobre praktyki i rozwiązania, które udało się w Bydgoszczy wdrożyć z których możemy być dumni.

 

Chcemy, aby było to nasze wspólne dzieło, dlatego zapraszamy do współpracy organizacje pozarządowe, społeczników, a także inne media.

 

W pierwszej połowie marca chcielibyśmy przyjąć wstępny plan pracy oraz ramy zagadnień.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu