Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzyglądamy się nowemu rozporządzeniu klimatycznemu Parlamentu Europejskiego w kontekście Bydgoszczy (raport)

Przyglądamy się nowemu rozporządzeniu klimatycznemu Parlamentu Europejskiego w kontekście Bydgoszczy (raport)

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 28 marzec 2023 00:35

Przed dwoma tygodniami Parlament Europejski przyjął rozporządzenie, które stawia Unii Europejskiej zmniejszenie emisji CO2 do 2030 roku w stosunku do 2005 roku o 40%, cel dla Polski jest mniejszy 17,7%. Przyglądamy się bardziej szczegółowo temu co już w Bydgoszczy osiągnęliśmy w oparciu o przygotowaną przez Urząd Miasta inwentaryzacją gazów cieplarnianych za rok 2020.

 

Jak już wskazywaliśmy w publikacjach, w Bydgoszczy pomiędzy 2020 a 2005 rokiem mamy spadek o 18%, przy czym dane z 2000 roku mogą być zaniżone z uwagi na lockdowny w pandemii, na pewno jednak jest widoczny spadek. W rozmowie z nami dr Krystyna Kozioł wskazuje jednak, że Parlament Europejski oczekuje redukcji przede wszystkim w 4 działach - To co zostało uchwalone dotyczy transportu poza lotnictwem i morskim transportem międzynarodowym, budynków, małych instalacji przemysłowych oraz odpadów – wskazuje Kozioł. W małej instalacje przemysłowe wchodzi też rolnictwo.

 

Przyjrzyjmy się zatem tym czterem działom

Jeżeli chodzi o budownictwo to mamy spadek z 822,3 MG Co2e w 2005 roku do 615,4, czyli mamy spadek o około 25%.  Tak to wygląda patrząc ogółem na kwestię, bowiem jeżeli chodzi o budynki należące do samorządu jest to wzrost emisji o około 21%.

 

Kolejny sektor do transport, gdzie mamy do czynienia ze wzrostem liczby pojazdów na ulicach. Z drugiej strony te samochody są bardziej ekologiczne, w rezultacie mamy -6,4% emisji. Czyli cel osiągnięty na dzisiaj w niewiele ponad 1/3.

 

W kwestii odpadów to dotychczas ten aspekt był mierzony ilością odpadów składowanych na wysypiskach. W Bydgoszczy od kilku lat nie ma już takiego zjawiska, więc można powiedzieć, że osiągnęliśmy – 100% redukcji.

 

Jeżeli chodzi o przemysł to nie mamy informacji o tym jak wygląda to z małymi instalacjami, temat rolnictwa w Bydgoszczy jest natomiast marginalny. Znamy jedynie ogólne szacunki co do przemysłu i tutaj pomiędzy 2005 i 2020 rokiem osiągnęliśmy redukcję o ponad 46%.

 

Podsumowując

W dziedzinie gospodarki odpadami i przemysłu osiągnęliśmy bardzo duże postępy, którymi władze Bydgoszczy mogą się szczycić, źle nie wygląda też mieszkalnictwo. Zintensyfikować trzeba działania związane z redukcjami w transporcie, przy czym transport stanowi zaledwie 23% całej bydgoskiej zinwentaryzowanej emisji. 

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu