Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOczekiwanie opłat za parkowanie w Park&Ride od niepełnosprawnych to absurd. Tylko radni mogą ten problem rozwiązać

Oczekiwanie opłat za parkowanie w Park&Ride od niepełnosprawnych to absurd. Tylko radni mogą ten problem rozwiązać

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 21 kwiecień 2024 15:59
Oczekiwanie opłat za parkowanie w Park&Ride od niepełnosprawnych to absurd. Tylko radni mogą  ten problem rozwiązać Fot: ZDMiKP

Osoba o zaawansowanym stopniu niepełnosprawności może bezpłatnie parkować w strefie płatnego parkowania, w znacznie mniejszym stopniu niepełnosprawności może bezpłatnie jeździć autobusami. Nie ma to jednak znaczenia na parkingach typu Park&Ride – tam niepełnosprawni muszą płacić jak wszyscy.

Może pojawić się głos, że Park&Ride nie jest uszyty pod niepełnosprawnych, bo to zawsze dodatkowe przesiadki, ale na parkingach mamy sporo miejsc przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami – tylko nie niosą one w praktyce żadnego specjalnego traktowania.

 

Wątpliwości w tej sprawie skierowała do ZDMiKP instytucja Rzecznika Praw Obywatelskich. Zarząd Dróg stwierdza wprost: ,,Taryfa systemu Parkuj i Jedź nie zakłada wyróżniania i uprzywilejowania prawem do bezpłatnego korzystania z systemu którejkolwiek grupy użytkowników”. Formalnie to sprawę zamyka. Tę sytuację może zmienić jedynie organ stanowiący samorządu, czyli Rada Miasta. Zdajemy sobie sprawę, że to nie jest tak łatwe, że wystarczy prawo zmienić, bo wymaga to dodatkowo znalezienia odpowiedniego rozwiązania technicznego.

 

Zauważmy jednak, że koszt parkowania na Park&Ride jest identyczny jak bilety okresowe, co ma na celu zachęcać parkującego, aby przesiadł się na komunikację miejską, w której nie musi już kupować dodatkowego biletu, bo podróżuje w cenie parkowania. Osoby niepełnosprawne w komunikacji miejskiej są zwolnione z opłat, zatem robienie wyjątku z sytuacji, że gdy parkują na Park&Ride muszą ponieść tę opłatę jest absurdalne.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu