Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRatusz nie jest zadowolony z wyników Park&Ride, ale na razie rozkłada ręce

Ratusz nie jest zadowolony z wyników Park&Ride, ale na razie rozkłada ręce

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 05 listopad 2023 16:21
Park&Ride na Węźle Zachodnim Park&Ride na Węźle Zachodnim

Od uruchomienia pierwszego bydgoskiego parkingu typu Park&Ride minął już rok – po tym roku część tych parkingów zazwyczaj stoi pusta, na tych gdzie samochody parkują częściej wyniki też nie są zadowalające. Bydgoskie parkingi są jednymi z najdroższych w Polsce, ratusz na razie nie planuje jednak zmian i liczy, że sytuacja się sama poprawi.

- Cały czas nie jesteśmy zadowoleni z obłożenia tych parkingów – ocenił na październikowej sesji Rady Miasta wiceprezydent Mirosław Kozłowicz - My liczymy na to, że popularność będzie coraz większa i te parkingi zostaną w końcu zapełnione.

 

Gdy po pierwszych miesiącach funkcjonowania Park&Ride był widoczny brak zainteresowania, radni podjęli uchwałę wprowadzającą bilety okresowe od kwietnia. Są kierowcy, którzy z nich korzystają, ale jest ich niewielu. Od kwietnia bydgoscy samorządowcy nie podejmowali już żadnych zmian. Mamy politykę wyczekiwania, że kiedyś będzie lepiej.

 

- Liczylibyśmy na większe zapełnienie tych parkingów, być może zadziała efekt rozszerzenia strefy płatnego parkowania – wyraził nadzieję zastępca prezydenta Kozłowicz. Uchwałę o poszerzeniu strefy płatnego parkowania radni podjęli jeszcze w 2021 roku, ale żeby ją wdrożyć konieczny jest montaż nowych parkometrów. O czerwca trwa postępowanie przetargowe na zakup i montaż nowych parkometrów, do dzisiaj nie nastąpiło otwarcie ofert, jednym z tego powodów był spór przed Krajową Izbą Odwoławczą z jednym z operatorów parkometrów o to czy parkometry mają pracować w technologii 5G, czy wystarczy 4G. Być może oferty w przetargu poznamy 15 listopada, jeżeli termin nie będzie po raz kolejny już przesunięty. Przetarg zakłada jednak, że od momentu podpisania umowy z wykonawcom, parkometry mają być zainstalowane w ciągu 124 dni, zatem możemy na nie poczekać długie miesiące.


Ton wypowiedzi Kozłowicza wskazuje, że ratusz robi sobie nadzieję, iż poszerzenie strefy płatnego parkowania wpłynie na funkcjonowanie Park&Ride, ale nikt nie jest tego pewny w żadnym stopniu.

 

Jedne z najdroższych taryf w Polsce

Bydgoszcz na tle takich miast jak Poznań, Kraków czy Warszawa jest w taryfach Park&Ride najdroższa. W tych miastach z parkingów mogą korzystać posiadacze biletów miesięcznych na komunikację miejską. W Bydgoszczy natomiast można kupić osobno bilet na komunikację miejską i osobno na Park&Ride.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Pesa dostarczy przynajmniej jeden nowy pociąg dla województwa

  W środę Urząd Marszałkowski rozstrzygnął przetarg na dostawę nowych pociągów dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wiemy, że pociąg typu ELF będzie kosztował prawie 47 mln zł. Nie wiemy natomiast ile dokładnie uda się kupić w najbliższych latach nowych pociągów.

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

Wiadomości z regionu