Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJasiakiewicz uważa, że jest nadal szansa na dwa ZIT-y

Jasiakiewicz uważa, że jest nadal szansa na dwa ZIT-y

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 06 listopad 2014 16:26

Zdaniem przewodniczącego Rady Miasta Bydgoszczy nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasze miasto wycofało się z porozumienia zawartego w sprawie ZIT z Toruniem i powrócić do koncepcji wcześniejszej, która zakłada powstanie osobnego Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego i Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego.

 

Roman Jasiakiewicz odniósł się tym samym do pisma prezydenta Rafała Bruskiego, który minister infrastruktury i rozwoju odgraża się możliwością wyjścia Bydgoszczy z ZIT. Jasiakiewicz uważa, że prezydent w takiej sytuacji powinien być bardziej stanowczy i stosowną uchwałę radni powinni podjąć jeszcze w tej kadencji, tuż po wyborach, czyli 18 listopada.

 

- Myślę, że chwila zmiany warty w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju dla Bydgoszczy okazała się szczęśliwa, kiedy pani minister Bieńkowska z niego o odeszła. Relacje i kontakty marszałka Piotra Całbeckiego z tym resortem i z minister Bieńkowską, były tak głębokie i tak bliskie, że reszta województwa panu marszałkowi do szczęścia nie była potrzebna – ocenia aktualną sytuację polityczną Roman Jasiakiewicz.

 

W jego opinii jednak Bydgoszcz zgadzając się na obecną koncepcję ZIT popełniła błąd - Sami sobie zgotowaliśmy ten los z kontraktem i ZIT-em – naiwnością było bowiem wierzyć w słowa marszałka i naiwnością było uważać, że ustaleń będzie marszałek przestrzegał i respektował.

 

Jasiakiewicz przypominał, że z wyjaśnień jakie pojawiły się tuż po podpisaniu porozumienia Bydgoszczy i Torunia na wspólny ZIT okazało się, że nieprawdą było, iż Unia Europejska nie zgodzi się na dwa osobne ZIT-y oraz na podział środków finansowych w oparciu o liczbę mieszkańców zamieszkujących daną gminę.

 

- To co Rada Miasta przyjęła w styczniu było legalne i miało oparte w Komisji Europejskiej. Tylko do nas docierały nieprawdziwe informacje – wyjaśniał Jasiakiewicz.

 

W kwestii Kontraktu Terytorialnego Roman Jasiakiewicz nie krył oburzenia postawą radnych Sejmiku z Bydgoszczy, ze wszystkich opcji politycznych, którzy mało aktywnie zabiegali o interes swojego miasta - Gdzie byli radni Sejmiku obecnej kadencji, wszystkich opcji politycznych, którzy nie dali działań marszałka kontroli.

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu