Jesteś tutaj: HomeInowrocławDo powiatu inowrocławskiego z UE mogą trafić 3 mld zł, do Bydgoszczy 7 mld zł

Do powiatu inowrocławskiego z UE mogą trafić 3 mld zł, do Bydgoszczy 7 mld zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 07 maj 2021 18:23

– Jesteśmy tymi, którzy zdecydowanie wspierają zielony konserwatyzm – mówił na piątkowej konferencji prasowej w Inowrocławiu, radny wojewódzki Adam Banaszak. Konferencja była poświęcona skutkom wtorkowej ratyfikacji przez Sejm Funduszu Odbudowy Europy i środków z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Skutkami zaś mają być miliardy złotych w kolejnych latach.

 

- Do województwa kujawsko-pomorskiego trafić ma łącznie ze wszystkich środków unijnych około 42 mld zł – ocenia radny Rady Miejskiej w Inowrocławiu Dobromir Szymański.

 

Ta liczba wynika ze wstępnej kalkulacji Ministerstwa Rozwoju, rozdysponowania 770 mld zł w perspektywie do 2027 roku, przy podziale na liczbę mieszkańców (zakłada się, że na jednego Polaka przypadnie 20 tys. i 61 zł).

 

- Mowa o kwotach zarówno wydatkowanych na centralne projekty, jak i wykorzystane przez region oraz szczególne projekty lokalne – zaznaczył radny wojewódzki Adam Banaszak. Wskazał on, że przeliczając to na powiaty to powiat inowrocławski zyska ok. 3 mld zł, natomiast Bydgoszcz 7 mld zł.

 

- Ważne abyśmy je dobrze wykorzystali i tutaj myślę, że możemy liczyć na Ministerstwo Rozwoju i wicepremiera Gowina, aby te środki były inwestowane, a nie przejadane – podkreśla Banaszak. Obaj politycy mówili, iż formacja Porozumienia od samego początku wspierała działania na rzecz udziału Polski w Funduszu Odbudowy Europy - Jesteśmy tymi, którzy zdecydowanie wspierają zielony konserwatyzm, czyli taki prorozwojowy i probiznesowy, ale zielony, antysmogowy konserwatyzm.

 

Od redakcji:

Są to kalkulacje zakładające równomierny przypływ środków do wszystkich samorządów. Kujawy mają szansę być istotnym beneficjentem, bowiem z Krajowego Programu Odbudowy budowane mają być obwodnice: Krusziwcy, Strzelna, czy Nowej Wsi Wielkiej.

Warte obejrzenia

  • Najlepsze polskie koszykarki powalczą nad Brdą o Puchar Polski

    W 2018 roku zawodniczki bydgoskiego Basket25 zrobiły niespodziankę zdobywając Puchar Polski. Pod koniec stycznia będą miały ponownie na to szansę, na dodatek przed własną publicznością, bowiem tegoroczny turniej Suzuki Puchar Polski odbędzie się na bydgoskiej Arenie Bydgoszcz, nad samą Brdą. Turniej rozpocznie się w piątek 28 stycznia, a zakończy w niedzielę 30 stycznia.

  • CWZS Zawisza staje się historią

    Zgodnie z podjętą w środę uchwałą, dzisiaj – z dniem 31 grudnia – rozwiązany zostaje Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy ,,Zawisza”, można powiedzieć spadkobierca 75 tradycji wielosekcyjnego klubu sportowego Zawisza Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

    

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

Wiadomości z regionu