Jesteś tutaj: HomeInowrocławDo powiatu inowrocławskiego z UE mogą trafić 3 mld zł, do Bydgoszczy 7 mld zł

Do powiatu inowrocławskiego z UE mogą trafić 3 mld zł, do Bydgoszczy 7 mld zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 07 maj 2021 18:23

– Jesteśmy tymi, którzy zdecydowanie wspierają zielony konserwatyzm – mówił na piątkowej konferencji prasowej w Inowrocławiu, radny wojewódzki Adam Banaszak. Konferencja była poświęcona skutkom wtorkowej ratyfikacji przez Sejm Funduszu Odbudowy Europy i środków z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Skutkami zaś mają być miliardy złotych w kolejnych latach.

 

- Do województwa kujawsko-pomorskiego trafić ma łącznie ze wszystkich środków unijnych około 42 mld zł – ocenia radny Rady Miejskiej w Inowrocławiu Dobromir Szymański.

 

Ta liczba wynika ze wstępnej kalkulacji Ministerstwa Rozwoju, rozdysponowania 770 mld zł w perspektywie do 2027 roku, przy podziale na liczbę mieszkańców (zakłada się, że na jednego Polaka przypadnie 20 tys. i 61 zł).

 

- Mowa o kwotach zarówno wydatkowanych na centralne projekty, jak i wykorzystane przez region oraz szczególne projekty lokalne – zaznaczył radny wojewódzki Adam Banaszak. Wskazał on, że przeliczając to na powiaty to powiat inowrocławski zyska ok. 3 mld zł, natomiast Bydgoszcz 7 mld zł.

 

- Ważne abyśmy je dobrze wykorzystali i tutaj myślę, że możemy liczyć na Ministerstwo Rozwoju i wicepremiera Gowina, aby te środki były inwestowane, a nie przejadane – podkreśla Banaszak. Obaj politycy mówili, iż formacja Porozumienia od samego początku wspierała działania na rzecz udziału Polski w Funduszu Odbudowy Europy - Jesteśmy tymi, którzy zdecydowanie wspierają zielony konserwatyzm, czyli taki prorozwojowy i probiznesowy, ale zielony, antysmogowy konserwatyzm.

 

Od redakcji:

Są to kalkulacje zakładające równomierny przypływ środków do wszystkich samorządów. Kujawy mają szansę być istotnym beneficjentem, bowiem z Krajowego Programu Odbudowy budowane mają być obwodnice: Krusziwcy, Strzelna, czy Nowej Wsi Wielkiej.

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

« Sierpień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Brytyjscy dokerzy w walce o bolszewicką sprawę

  Dzisiaj przypada 102 rocznica Bitwy Warszawskiej, która nie tylko uratowała niepodległość dopiero co odzyskaną przez Polskę, ale też co przyznaje wielu zachodnich polityków, zachowała Traktat Wersalski, który w przypadku pochodu bolszewizmu na zachód by upadł, bowiem bolszewicy chcieli w Europie zaprowadzić swój ład. Mówimy dzisiaj o Cudzie nad Wisłą, o tym, że osamotniona Polska sama powstrzymała ten bolszewicki pochód, w czym jest oczywiście dużo prawdy.

Wiadomości z regionu