Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław dąży do zrównoważonego budżetu i ogranicza wydatki na inwestycje

Inowrocław dąży do zrównoważonego budżetu i ogranicza wydatki na inwestycje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 18 listopad 2021 09:48

Z opublikowanego przez prezydenta Inowrocławia projektu budżetu miasta na 2022 rok wynika, że planowane dochody wyniosą 354,8 mln zł, natomiast wydatki 356,9 mln zł co przyniesie ponad 2,1 mln zł deficytu. Budżet jest co prawda deficytowy, ale mamy do czynienia ze znacznie mniejszym deficytem niż planuje się na rok bieżący – blisko 10 mln zł.

Jedną z przyczyn spadku dochodów w roku przyszłym jest wprowadzenie Nowego Ładu, z tego też powodu wpływy z podatku PIT stanowiące około 20% wpływów całego budżetu spadną z 75,8 mln zł (plan na 2021 rok) do niecałych 72 mln zł w roku przyszłym. Inowrocław ma dostać jednak z tego tytułu rządowe rekompensaty, na dzisiaj trudno nam jednak mówić o kwotach.

 

Wydatki inwestycyjne spadną z 36 mln zł (ostatni plan na 2021 rok) do 26,3 mln (według projektu budżetu na 2022 rok).

 

Największe wydatki inwestycyjne planuje się wydać na rozwój infrastruktury. Blisko 3,8 mln zł będzie kosztować budowa ulicy Knasta wraz z odcinkiem ulicy Szelburg-Zarembiny. Prawie 2 mln zł będzie kosztować przebudowa ulic: Pięknej, Kwiatowej i Spokojnej (pakiet inwestycyjny). Prawie 1,6 mln zł Inowrocław wyda też na przebudowę ulicy Ranusa. Ponad 5 mln zł wydatkowane będzie na budowę paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej (dotacja z budżetu państwa). Ponad 5 mln zł Inowrocław wyda też na zagospodarowanie otoczenia muru obronnego przy ulicy Kasztelańskiej 22 w ramach ochrony nad zabytkami. Milion złotych będzie kosztować też termomodernizacja budynków ratusza.

 

W 2022 roku planuje się też kontynuację poszukiwań źródeł geotermalnych. Wartość całego zadania to ponad 16 mln zł, ale na przyszły rok planuje się wydatkowanie zaledwie 100 tys. zł.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Arriva: Pod pozorem oszczędności funduje się chaos

  W poniedziałek jako pierwsi poinformowaliśmy wręcz o rewolucyjnej zmianie na kujawsko-pomorskich torach. Marszałek Piotr Całbecki na sesji Sejmiku Województwa zakomunikował, że od 12 grudnia zakończy się współpraca województwa z Arrivą. Linie bez elektryfikacji ma przejąc Polregio, ale jak się przyznano, na dzisiaj nie posiada taboru. Taki obrót wydarzeń z zaskoczeniem odbiera Arriva.

  Etykiety: kolej
 • Skok na kasę zjednoczył radnych na sejmiku

  Nie codziennie zdarza się, że radni Sejmiku Województwa głosują niemal jednomyślnie. Okazją do działania ponad podziałami politycznymi była możliwość przyznania sobie około 60% podwyżek diet. Radni tłumaczyli to tym, że ostatni raz diety były podnoszone kilkanaście lat temu. Padła też deklaracja, że podwyżek nie będzie przez kolejne 20 lat, ale za kilka lat o tej deklaracji opinia publiczna może zapomnieć.

Wiadomości z regionu