Jesteś tutaj: HomeRegionRolnikom udało się dopiąć swojego

Rolnikom udało się dopiąć swojego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 26 marzec 2024 10:56
Rolnikom udało się dopiąć swojego Fot: Gov.pl

W niedzielę zakończyły się pod Bydgoszczą protesty rolnicze, w poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim odbył się natomiast pierwszy doradczy zespół wojewody ds. rolnictwa, na którym rolnicy usłyszeli, że jeden z głównych ich postulatów z ostatnich dni właściwie został spełniony. Bo na dzisiaj wszystko wskazuje, że krytykowana przez rolników dyrektywa o odbudowie zasobów przyrodniczych upadnie.

 

Przypomnijmy co działo się w ubiegłą środę, gdy wojewoda odwiedził blokadę dróg w Tryszczynie - 25 marca w Brukseli ma się odbyć ważne posiedzenie, na którym ma zapaść ważna decyzja i tutaj głos rządu polskiego ma być decydujący odnośnie odtwarzania zasobów przyrodniczych. Jeżeli przedstawiciele naszego rządu zagłosują za, to w 2050 roku polskie rolnictwo przestanie istnieć – mówił lider protestu Mariusz Sass.

 

 

 

 

Wówczas wojewoda Michał Sztybel nie chciał wyrażać w tej sprawie żadnego stanowiska. Już 25 marca na posiedzeniu rolnym obwieścił - Na dziś nie ma większości dla tej dyrektywy i nie będzie ona głosowana. Nie znajduje się ona obecnie na agendzie żadnego z ciał Unii Europejskiej.

 

Można zauważyć, że w ostatnich miesiącach, gdy w Unii Europejskiej jakie sprawy budzą kontrowersje, to po prostu się ich nie dyskutuje, w praktyce trafiają do zamrażarki.

 

Według portalu Oko.press w sprawie tej dyrektywy doszło do poważnego zgrzytu w polskim rządzie. Zwolenniczką tej dyrektywy była minister Paulina Henning-Kloska z Polski2050, głos decydujący w kierunku, aby Polska nie wyraziła poparcia dla tej dyrektywy miał jednak rozsądzić osobiście premier Donald Tusk. Przy sprzeciwie Polski szansę na wejście w życie tej dyrektywy są niewielkie. W Brukseli z powodu protestów rolników na całym kontynencie, w tym też pod Parlamentem Europejskim, raczej widoczne jest odchodzenie od polityki zielonego ładu, przynajmniej teraz w okresie przedwyborczym.

 

Wojewoda poinformował, że w strukturze Urzędu Wojewódzkiego powstaje Wydział Rolnictwa. Kolejne spotkanie zespołu doradczego planowane jest na kwiecień.

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30