Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLewica zapowiada wsparcie dla ujęcia rozbudowy trasy W-Z w Krajowym Programie Odbudowy

Lewica zapowiada wsparcie dla ujęcia rozbudowy trasy W-Z w Krajowym Programie Odbudowy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 05 marzec 2021 16:35

W piątek prezydenta Bydgoszczy odwiedził wicemarszałek Sejmu, jednocześnie przewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Spotkanie, w którym udział wzięli parlamentarzyści dotyczyło m.in. zaprezentowanego przez rząd Krajowego Programu Obudowy, a także przyszłej współpracy politycznej, bowiem Lewica w Radzie Miasta jest w koalicji z Koalicją Obywatelską i prezydentem.


Fundusz Odbudowy Europy to specjalne narzędzie w ramach Unii Europejskiej, które ma na celu ożywić gospodarkę po pandemii COVID-19. Do Polski może z niego trafić kilkaset miliardów złotych, wymagać będzie to jednak ratyfikacji przez Sejm i Senat, o co toczy się obecnie spór między koalicjantami, bowiem partia Zbigniewa Ziobry już zapowiedziała sprzeciw, uważając iż ograniczy to suwerenność Polski. Fundusz ma być sfinansowany z obligacji, które w latach 2028-2050 będzie spłacać Unia – do tej pory UE nie zaciągała jednak kredytów, co będzie wymagało właśnie zgód parlamentów narodowych.

 

 

- Namawiam pana Kaczyńskiego – niech pan zagłosuje za tym, aby te pieniądze przyszły do Polski, tak jak będzie głosowała za tym Lewica, rozmawiajmy na co te pieniądze powinny być wydane, jakie rzeczy powinny by najważniejsze – mówił przed bydgoskim ratuszem wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.

 

Lewica co do zasady popiera ratyfikację, ale podobnie jak politycy Koalicji Obywatelskiej wyraża niepokój faktem, że przedstawiony przed tygodniem projekt Krajowego Programu Odbudowy ogranicza udział w tych funduszach największych miast, w tym Bydgoszczy.

 

W Bydgoszczy samorząd liczył na sfinansowanie z tego programu rozbudowy trasy W-Z, wraz z budową trzech bezkolizyjnych skrzyżowań trasy W-Z z ulicami: Gdańską, Sułkowskiego i Wyszyńskiego. Prezydent Bydgoszczy liczył też na fundusze na rozbudowę ulicy Nakielskiej. Wprost na dzisiaj rząd nie wymienił inwestycji jakie z tego programu mogły zostać sfinansowane, ale są przesłanki, że raczej obie bydgoskie inwestycje się nie zakwalifikują. Zapytaliśmy zatem na konferencji prasowej, czy Lewica poprze taki program bez tych inwestycji - Jeżeli w mieście Bydgoszczy te ważne inwestycje komunikacyjne tzn. trasa W-Z i ulica Nakielska służą rzeczywiście ludziom, a z drugiej strony można powiedzieć, że one nie są lokalne, ale ponadlokalne, to tego typu inwestycje zarówno w mieście Bydgoszczy, jak i w innych miastach powinny być w tym programie uwzględnione – odniósł się poseł Jan Szopiński, który złożył kilka dni temu do premiera interpelacje z pytaniami właśnie o trasę W-Z, ulicę Nakielską, a także o kryteria podziału tych środków z Unii Europejskiej pomiędzy samorządy.

 

- Na to zwracamy uwagę teraz – póki jeszcze klamka nie zapadła. Jesteśmy przekonani, że pan premier i zespół rozpatrujący z jednej strony zapisy Krajowego Programu Odbudowy, z drugiej strony elementy związane z konsultacją, zechce to uwzględnić – wyraził nadzieję poseł Szopiński.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu