Jest pomysł skąd wziąć pieniądze na kolej do Kcyni

Jest pomysł skąd wziąć pieniądze na kolej do Kcyni

Plan przywrócenia kolei do Kcyni – czy to przez Szubin lub Nakło utkwił w martwym punkcie, bowiem po rozdysponowaniu środków na kolej w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, na to zadanie inwestycyjne środków zabrakło. Być może uda się te środki uzyskać w ramach programu dla kolei miejskiej, bowiem skomunikowanie Kcyni z Bydgoszczą wpisuje się w ideę kolei aglomeracyjnej.

W programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko nie zostały jeszcze rozdysponowane środki na kolej miejską i aglomeracyjną, nabór projektów trwać będzie do końca 2024 roku, stąd jest jeszcze trochę czasu. Na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa rozważenie złożenia wniosków czy to na rewitalizację linii nr 356 Bydgoszcz – Szubin – Kcynia, czy nr 281 z Nakła do Kcyni, wnioskował bydgoski radny Roman Jasiakiewicz – Czy nie warto sięgnąć po te pieniądze – wskazywał radny – Pieniądze te nie zostały wykorzystane, dlatego warto o nie zabiegać.

 

Pozytywnie do tej propozycji odniósł się marszałek województwa Piotr Całbecki, zapowiadając przeprowadzenie analiz pod kątem próby pozyskania środków na skomunikowanie Kcyni z Bydgoszczą.