Reprezentacyjne elewacje szpecą od dłuższego czasu

Reprezentacyjne elewacje szpecą od dłuższego czasu

Kamienica Maxa Zweiningera powstała w pierwszych latach XX wieku, dzisiaj ma już ponad 120 lat. Znajduje się ona na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Focha, a jej elewacja charakteryzuje bogatymi dekoracjami. Niestety stan elewacji od kilku lat uznawany jest za zły, dlatego z powodów bezpieczeństwa zawieszono na niej siatki.

Problem złego stanu elewacji zauważył Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który zobowiązał wspólnotę mieszkaniową do remontu elewacji do końca 2023 roku. Od tego momentu minął ponad rok, a elewacja nadal szpeci.

W ADM dowiadujemy się, że wspólnota mieszkaniowa z tej nieruchomości do tej pory nie porozumiała się w kwestii remontu,  w planach jest spotkanie w tym temacie, które ma się odbyć w marcu.

Niedaleko dalej mamy zabytkowy Hotel pod Orłem, którego elewacja również nie jest w najlepszym stanie, z tego też powodu w 2022 roku nad chodnikiem zawieszono siatki mające zabezpieczać go przed odpadającymi fragmentami elewacji.

Właściciele Hotelu pod Orłem do sprawy tak się odnieśli:

Uprzejmie informujemy, że obecnie właściciel obiektu wprowadza w nim szereg zmian techniczno-użytkowych. Głównym celem prac jest przebudowa zabytkowego budynku pod kątem nowych potrzeb użytkownika, czyli uzyskania kategorii pięciu gwiazdek. Pakiet prac modernizacyjnych obejmuje m.in. wyposażenie obiektu w szereg nowoczesnych instalacji oraz nową aranżację pomieszczeń wraz z wymianą wyposażenia. Budynek będzie też dostosowany do współczesnych oczekiwań, w szczególności w zakresie wymagań ppoż.

Dokonano już przebudowy wielu pomieszczeń, w tym znanych bydgoszczanom: Sali Kolumnowej, Lustrzanej, Koncertowej i Winiarni. Przebudowa powyższych sal wraz z pomieszczeniami przynależnymi, czyli kuchnią wraz z zapleczem, umożliwiły uruchomienie restauracji Gdańska 14, z której codziennie korzystają zarówno mieszkańcy Bydgoszczy, jak i goście. Przebudowano pomieszczenia skrzydła administracyjnego, pomieszczenia parteru i piwnicznych dla nowego najemcy.

Zaplanowano również remont elewacji, oczywiście z zachowaniem jej historycznego wyglądu. Całość prac prowadzona jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Zakres prac remontowych podzielono na etapy, tak aby hotel był cały czas dostępny dla gości. Sukcesywnie remontowane będą wszystkie pomieszczenia, w szczególności pokoje hotelowe oraz pomieszczenia wspólne. Inwestycja wiąże się z ogromnymi kosztami, które ponosimy sukcesywnie, a czas realizacji jest aktualizowany stosownie do możliwości finansowych.