Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBruski: Nowy Ład może kosztować Bydgoszcz 100 mln zł rocznie

Bruski: Nowy Ład może kosztować Bydgoszcz 100 mln zł rocznie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 18 maj 2021 15:25

Ogłoszony w sobotę przez Prawo i Sprawiedliwość program ,,Nowy Ład” może w sposób dotkliwy uderzyć w samorządy, poprzez ograniczenie wpływów do budżetu, przez co konieczne może być ograniczenie inwestycji. Zdaniem prezydenta Rafała Bruskiego Bydgoszcz kosztować będzie to 100 mln zł rocznie.

- Samorządowcy w całej Polsce dowiedzieli się, że znowu będziemy mieli mniej pieniędzy do dyspozycji na oczekiwane przez mieszkańców inwestycje, ponieważ ten program, który rząd zaproponował znowu ograniczy dochody – wyjaśnia prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Samorządy gminne i powiatowe (Bydgoszcz jest miastem na prawach powiatu) w dużej mierze finansowane są z wpływów z podatku PIT, stąd też przyjęta w 2019 roku obniżka tego podatku o 1% wpłynęła na finanse miasta. PiS chce podnieść kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł, co również nie będzie bez znaczenia na finanse samorządów - Szacunek dokonaliśmy w ramach Unii Metropolii Polskich – szacujemy, że dla Bydgoszczy będzie to kolejne 100 mln zł mniej środków, więc to niewątpliwie wpłynie na tempo realizacji inwestycji. Na to nie mamy wpływu – wyjaśnia prezydent Bydgoszczy - Mogę tylko żałować, że te decyzje, które są w ostatnich latach zmniejszają rolę samorządu lokalnego.


Miasta w mniejszym stopniu finansowane są też z podatku CIT. W podatku VAT nie mają żadnego udziału.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

Wiadomości z regionu