Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPowołanie Politechniki Bydgoskiej musi przejść jeszcze przez Senat. Wydaje się to formalnością

Powołanie Politechniki Bydgoskiej musi przejść jeszcze przez Senat. Wydaje się to formalnością

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 14 czerwiec 2021 13:44

Dzisiejszy Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy chciałby od 1 września nosić nazwę Politechniki Bydgoskiej. Dla uczelni technicznej taka nazwa to przede wszystkim prestiż. 21 maja Sejm niemal jednogłośnie wyraził zgodę na zmianę nazwy. Teraz pozostaje jeszcze Senat i zgoda prezydenta RP.

Senat powinien zająć się tą sprawą w tym tygodniu, na posiedzeniu, które otwarte zostanie w środę 16 czerwca i potrwać ma do piątku. Ustawa o zmianie nazwy UTP na Politechnikę Bydgoską jest w porządku obrad. Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu na posiedzeniu w dniu 26 maja zarekomendowała Senatowi ustawy bez wnoszenia poprawek. Jeżeli senatorowie nie wniosą poprawek, to ustawa trafi do Pałacu Prezydenckiego, gdzie pozostanie jej podpisanie tylko przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

Te dwa ostatnie etapy prac legislacyjnych wydają się formalnościami, bowiem poparcie dla powołania Politechniki Bydgoskiej jest ponadpartyjne. O zmianę nazwy zawnioskowała społeczność akademicka dzisiejszego UTP, która opowiedziała się za przekształceniami w wewnętrznym referendum.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu