Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,To bezprzykładny heroizm, który zderzył się z równie bezprzykładnym bestialstwem”

,,To bezprzykładny heroizm, który zderzył się z równie bezprzykładnym bestialstwem”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 01 sierpień 2021 19:27

Tymi słowami Powstanie Warszawskie opisał wicewojewoda kujawsko-pomorski Jóżef Ramlau podczas bydgoskich uroczystości 77-rocznicy wybuchu tego powstania, które tradycyjnie odbyły się na Osiedlu Leśnym. Choć mamy środek wakacji, to licznie wzięły w tych uroczystościach udział poczty sztandarowe, dużo było młodzieży, a także harcerzy.

 

 

To z kolei ważny sygnał dla przedstawicieli starszego pokolenia kombatantów, że pamięć o tamtym heroiźmie na długo w przyszłości będzie propagowana.

- Gdy 77 lat temu – 1 sierpnia 1944 roku młodzi AK-owcy z bronią w ręku wychodzili na ulice Warszawy nie dokonywali żadnych spekulacji, żadnego rachunku zysków i strat, żadnych politycznych kalkulacji, nie mieli czasu, ani nie mieli wyboru. Oni wówczas nie widzieli innego rozwiązania jak czyn zbrojny – powiedział wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

 

 

 

- Wtedy w 1944 roku mimo lęku stając w obliczu niewiadomej wybrali właściwie, przywracając wszystkim Polakom tak potrzebną nadzieję – wyraził ocenę prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Każdy z nich, w jednej chwili, gdy tylko wybiła godzina ,,W” przemienił się w żołnierza walczącego o naszą wolność, nasz pokój, naszą przyszłość.

 

Wicewojewoda Józef Ramlau z kolei zauważył - To bezprzykładny heroizm, który zderzył się z równie bezprzykładnym bestialstwem nieznanym w dziiejach Europy. (…) Pragnienie wolności i walki o nią, było tak silne w warszawiakach, że podjęli zupełnie nierówną walkę.


Po oficjalnych przemówieniach liczne delegacje złożyły pod pamiątkowym obeliskiem wiązanki kwiatów. Na zakończenie odegrano apel poległych. Władzę państwową oprócz wicewojewody reprezentował także wiceminister Jarosław Wenderlich.

 

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu