Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSenat chce, aby rząd sfinansował przebudowę Wiaduktów Warszawskich

Senat chce, aby rząd sfinansował przebudowę Wiaduktów Warszawskich

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 13 styczeń 2022 13:39

Już w środę udało się zamknąć 35 posiedzenie Senatu RP, w trakcie którego senatorowie wprowadzili poprawki do ustawy budżetowej na 2022 rok, którą Sejm uchwalił w grudniu. Teraz do poprawek Senatu odniosą się posłowie, którzy mogą jest pozostawić lub odrzucić.

Dość ważną poprawkę z punktu widzenia Bydgoszczy zgłosił w środę senator Andrzej Kobiak, dotyczącą sfinansowania z budżetu państwa przebudowy Wiaduktów Warszawskich, biegnących wzdłuż drogi krajowej nr 80, które są głównym traktem łączącym centrum Bydgoszczy z Fordonem. Senator Kobiak chciał przeznaczenia na ten cel 40 mln zł z budżetu państwa.

 

Drogi krajowe w miastach na prawach powiatu znajdują się w zarządzanie Prezydentów Miast. Rząd jednak nie zapewnia środków na ich utrzymanie. Przy ograniczaniu możliwości finansowych samorządów nie ma możliwości w dotychczasowej skali angażować środków samorządowych w utrzymanie dróg krajowych na terenie miast - tak senator uzasadniał swoją poprawkę.

 

O tym, że taka poprawka pojawiła się na posiedzeniu komisji i zyskała aprobatę informowaliśmy już wczoraj. Wieczorem Senat RP odniósł się do każdej poprawki na posiedzeniu plenarnym – o godzinie 21:29 za przyjęciem tej poprawki zagłosowało 51 senatorów (Koalicja Obywatelska, PSL i niezależni), przeciw było 45 z PiS-u. Od głosu wstrzymał się senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski. O godzinie 22:01 Senat przyjął ustawę budżetową wraz z poprawkami.

 

Bez poprawek sejmowych

W toku prac Senatu RP nie pojawiły się regionalne poprawki, które posłowie opozycji składali w toku prac sejmowych. Były to chociażby środki na rekultywacje terenów po Zachemie oraz rozbudowę drogi krajowej nr 25 pomiędzy Bydgoszczą i Inowrocławiem.

 

,,Wiadukty są wyeksploatowane”

Od kilku miesięcy wiemy, że prowadzone obecnie naprawy Wiaduktów Warszawskich, które łączą centrum Bydgoszczy z Fordonem są tymczasowe i w perspektywie kilku lat będzie trzeba zbudować nowe mosty. Wiązać będzie się to jednak z kosztami, które z punktu widzenia budżetu Bydgoszczy mogą być trudne do udźwignięcia.

 

- Wiadukty Warszawskie należy uznać za wyeksploatowane – ocenił Maciej Gust, z Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, na a sesji Rady Miasta Bydgoszczy w listopadzie 2020 roku. Wskazywał on, że Wiadukty Warszawskie powstały w latach 70. z założeniami nośności, które nie odpowiadają dzisiejszym standardom natężenia ruchu. Ponadto zastosowano technologię, która się nie sprawdziła, dlatego w latach późniejszych od niej polscy inżynierowie odeszli.

 

Warte obejrzenia

  • Najlepsze polskie koszykarki powalczą nad Brdą o Puchar Polski

    W 2018 roku zawodniczki bydgoskiego Basket25 zrobiły niespodziankę zdobywając Puchar Polski. Pod koniec stycznia będą miały ponownie na to szansę, na dodatek przed własną publicznością, bowiem tegoroczny turniej Suzuki Puchar Polski odbędzie się na bydgoskiej Arenie Bydgoszcz, nad samą Brdą. Turniej rozpocznie się w piątek 28 stycznia, a zakończy w niedzielę 30 stycznia.

  • CWZS Zawisza staje się historią

    Zgodnie z podjętą w środę uchwałą, dzisiaj – z dniem 31 grudnia – rozwiązany zostaje Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy ,,Zawisza”, można powiedzieć spadkobierca 75 tradycji wielosekcyjnego klubu sportowego Zawisza Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

    

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

Wiadomości z regionu