Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz wyłamie się i nie włączy w niedzielę syren. Prezydent motywuje to traumą uchodźców z Ukrainy

Bydgoszcz wyłamie się i nie włączy w niedzielę syren. Prezydent motywuje to traumą uchodźców z Ukrainy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 09 kwiecień 2022 12:28

Szef MSWiA zaapelował, aby w niedzielę 10 kwietnia w całej Polsce o godzinie 8:41 zawyły syreny alarmowe, dla uczczenia 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Wojewodowie, w tym wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zobowiązały samorządowców poleceniami do włączenia syren. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podczas konferencji z Donaldem Tuskiem odmówił wykonania tego polecenia.

- Ja powiem szczerze już wystąpiłem do pana wojewody, żeby się wycofał z tej decyzji, bardzo złej i skandalicznej – ocenił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski – Myślę, że nie wykonam tego polecania – zapowiedział.

 

- Słysząc jaka jest trauma, wśród choćby dzieci, które nawet na dzwonek szkolny reagują chowając się pod ławkami, to wyobrażam sobie, że ci którzy uciekali przed bombami, dla nich syrena to jest śmierć, to jest krew, to co najgorsze w życiu i myślę, że to była bardzo zła decyzja – wyjaśnia motywy działania prezydent Bydgoszczy.

 

Część włodarzy miast, chociażby prezydent Katowic, czy Włocławka również zapowiedzieli, że syren jutro nie włączą. Wielu wciąż się zastanawia.

 

10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8:41 czasu polskiego w Smoleńsku, na terytorium Rosji, rozbił się samolot, którym leciał na uroczystości katyńskiej prezydent Lech Kaczyński. Cała polska delegacja, z prezydentem na czele, wszyscy zginęli w tej katastrofie.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Gminy z kujawsko-pomorskiego otrzymały jodek potasu, mają być gotowe do jego dystrybucji w ciągu kilku godzin

  Nie ma co prawda większego ryzyka skażenia radioaktywnego, ale jest ono w ostatnim czasie na pewno większe za sprawą wojny na Ukrainie. Głównym punktem ryzyka jest ukraińska elektrownia atomowa w Zaporożu, która znajduje się na linii frontu. Służby wojewody za pośrednictwem Straży Pożarnej rozdysponowali ponad 3,5 mln tabletek jodku potasu wśród samorządów z kujawsko-pomorskiego, które mają być gotowe do ich dystrybucji wśród mieszkańców w około 500 punktach.

 • PGE: Sprowadziliśmy drogą morską już 4 mln ton węgla. Plan na sezon grzewczy to 10 mln ton. Węgla ma wystarczyć dla wszystkich

  Do końca września sprowadziliśmy drogą morską już 4 mln t węgla, a do końca sezonu grzewczego, czyli do kwietnia przyszłego roku, ta ilość wzrośnie do 10 mln t. To głównie węgiel z Ameryki Południowej, najbardziej zbliżony do rosyjskiego – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Należąca do niej spółka PGE Paliwa właśnie rozpoczęła dystrybucję tego surowca do przedsiębiorców i klientów instytucjonalnych, czyli m.in. szpitali, szkół i ośrodków zdrowia. Apeluje też do gmin o zakup importowanego węgla w celu dalszej odsprzedaży gospodarstwom domowym.

Wiadomości z regionu