Jesteś tutaj: HomeBydgoszczD. Tusk w Bydgoszczy: Zmarnowano kolejny czas, aby uruchomić miliardy dla Polski

D. Tusk w Bydgoszczy: Zmarnowano kolejny czas, aby uruchomić miliardy dla Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 09 kwiecień 2022 12:54

- Dzień symboliczny – tak mówił na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy o wizycie szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von den Leyen w Polsce, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, były premier, Donald Tusk. W jego opinii ten dzień symbolicznie pokazuje, że zmarnowano okazję, aby tę wizytę wykorzystać do uruchomienia dla Polski pieniędzy z Krajowego Programu Odbudowy, nad czym do niedawna jeszcze spekulowano.


Przewodniczący Donald Tusk spotkał się w sobotę z samorządowcami i parlamentarzystami Platformy Obywatelskiej z województwa kujawsko-pomorskiego. Jak poinformował, rozmawiano o skutkach Polskiego Ładu dla finansów samorządów, ale także o ostatniej karze, w której Komisja Europejska odebrała kujawsko-pomorskiemu 15 mln euro dotacji, jako potrącenie kary jaką Polska ma zapłacić za nie wykonywanie wyroku TSUE dotyczącego kopalni Turów.


- Przypadek chciał, że dzisiaj w Polsce jest szefowa Komisji Europejskiej Ursula von den Leyen. Także w tym gronie są osoby, które pomagały mi w odblokowania pieniędzy dla Polski, wiele na to wskazywało, że obecność szefowej Komisji właśnie dzisiaj w Polsce będzie wiązała się z odblokowaniem pieniędzy i że Polska wreszcie doczeka miliardów w gotówce, a nie na papierze – mówił na Wyspie Młyńskiej Donald Tusk - Dzisiaj mamy powody do szczególnie do dramatycznego nastroju, bo zmarnowano kolejny czas. Te pieniądze w wielu europejskich państwach pracują.

 

Komisja Europejska jasno sygnalizuje, że środki z KPO uruchomione zostaną po tym jak zawieszone zostanie funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Do Sejmu wpłynął projekt autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy, który miał doprowadzić do jej likwidacji. Tego projektu w obozie rządzącym nie popiera jednak środowisko Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Spekulowano, że samo skierowanie projektu do parlamentu zostanie odebrane w Brukseli jako wyraz dobrej woli i przy okazji planowanej od dawna dzisiejszej wizyty Ursuli von den Leyen w Polsce dojdzie do uruchomienia pieniędzy z KPO (do tej pory szefowa osobiście przyjeżdżała do stolic państw, aby uruchomić o zaakceptowaniu programów odbudowy dla każdego z państw).

 

- Dowiedzieliśmy się w ostatnich dniach, że województwo kujawsko-pomorskie może stracić pieniądze z tytułu kar, które Polska płaci ze względu na fatalne decyzje rządu PiS-u, które nałożyła Komisja Europejska. Te pieniądze akurat odpłyną stąd, z kujawsko-pomorskiego, chyba że zostaną wypłacone z budżetu państwa, tak jak obiecał minister finansów, czyli z pieniędzy polskich podatników. To co Europa mogła spokojnie zapłacić, będą płacić polscy podatnicy. To jest ostatnia rzecz, która potrzebna jest potrzebna Polakom, aby przez głupie decyzje PiS, albo brak decyzji, drenowano kieszenie Polek i Polaków, w sytuacji kiedy tych pieniędzy wszędzie, coraz bardziej brakuje – wyraził ubolewanie potrąceniem z kujawsko-pomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego kwoty 15 mln euro, przewodniczący Donald Tusk.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Gminy z kujawsko-pomorskiego otrzymały jodek potasu, mają być gotowe do jego dystrybucji w ciągu kilku godzin

  Nie ma co prawda większego ryzyka skażenia radioaktywnego, ale jest ono w ostatnim czasie na pewno większe za sprawą wojny na Ukrainie. Głównym punktem ryzyka jest ukraińska elektrownia atomowa w Zaporożu, która znajduje się na linii frontu. Służby wojewody za pośrednictwem Straży Pożarnej rozdysponowali ponad 3,5 mln tabletek jodku potasu wśród samorządów z kujawsko-pomorskiego, które mają być gotowe do ich dystrybucji wśród mieszkańców w około 500 punktach.

 • PGE: Sprowadziliśmy drogą morską już 4 mln ton węgla. Plan na sezon grzewczy to 10 mln ton. Węgla ma wystarczyć dla wszystkich

  Do końca września sprowadziliśmy drogą morską już 4 mln t węgla, a do końca sezonu grzewczego, czyli do kwietnia przyszłego roku, ta ilość wzrośnie do 10 mln t. To głównie węgiel z Ameryki Południowej, najbardziej zbliżony do rosyjskiego – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Należąca do niej spółka PGE Paliwa właśnie rozpoczęła dystrybucję tego surowca do przedsiębiorców i klientów instytucjonalnych, czyli m.in. szpitali, szkół i ośrodków zdrowia. Apeluje też do gmin o zakup importowanego węgla w celu dalszej odsprzedaży gospodarstwom domowym.

Wiadomości z regionu