Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzedstawiciele największych polskich miast rozmawiali w Bydgoszczy o zalewających nas zużytych opakowaniach

Przedstawiciele największych polskich miast rozmawiali w Bydgoszczy o zalewających nas zużytych opakowaniach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 15 kwiecień 2022 00:10

Wokół nas coraz więcej odpadów, których liczba wzrasta wraz z konsumpcją, większość opakowań nie można uznać za ekologiczne, co się przekłada na większe problemy z odpadami w samorządach, a także wyższe opłaty jakie ponoszą mieszkańcy. Samorządowcy skupieni w Unii Metropolii Polskich domagają się od dłuższego czasu, aby producenci opakowań ponosili większą odpowiedzialność za wprowadzane do obiegu odpady.

Unia Metropolii Polskich wyraża zaniepokojenie informacjami o wstrzymaniu prac nad projektem ustawy dotyczącej Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) przy jednoczesnym ich kontynuowaniu w kierunku wprowadzenia systemu kaucyjnego. W ocenie UMP prace nad ROP i systemem kaucyjnym powinny być prowadzone łącznie, a oba systemy powinny być ze sobą zintegrowane. Dlatego apelujemy do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o intensyfikację działań legislacyjnych w obydwu zakresach – czytamy w stanowisku UMP, które zostało przyjęte w czwartek, podczas obrad zespołu odpowiedzialnego za gospodarkę odpadami, który odbył się w Bydgoszczy.

 

Samorządowcy domagają się, aby kwestię rozszerzonej odpowiedzialności producenta potraktowano poważniej, aby rząd przyjął ustawy, które faktycznie zwiększą odpowiedzialność producenta za koszty utylizacji opakowań, które wprowadzają do obrotu – Rozszerzona odpowiedzialność producenta spowoduje bardziej świadome decyzje konsumenta. Bo jeżeli będziemy mieli na półce dwa produkty, w różnych opakowaniach. Jedno opakowanie będzie taniej kosztowało, jego zagospodarowanie będzie bardziej ekologiczne, a drugie drożej, bo jest mniej ekologiczne, to również te wybory będą bardziej ekologiczne i finalnie zmniejszy się liczba szkodliwych opakowań – wyjaśnia zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel – Dzisiaj te koszty są i tak ponoszone, ale ponoszą jest wszyscy.

 

Wdrożenia Rozszerzonej Odpowiedzialności Konsumenta oczekuje również Unia Europejska. W czasie bydgoskiego posiedzenia rozmawiano także o fali uchodźców z Ukrainy, którzy również przyczyniają się do większej produkcji odpadów. Goście reprezentujący pozostałych członków Unii Metropolii Polskich odwiedzili też bydgoską spalarnię oraz Stację Segregacji Odpadów.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu