Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMałżeństwo to nie jest spółka akcyjna po 50% udziałów. Przez Bydgoszcz przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny.

Małżeństwo to nie jest spółka akcyjna po 50% udziałów. Przez Bydgoszcz przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny.

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 19 czerwiec 2022 18:23
Małżeństwo to nie jest spółka akcyjna po 50% udziałów. Przez Bydgoszcz przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Fot i video: Bogusław Białas

Hasło tegorocznego Marszu dla Życia i Rodziny w Bydgoszczy to ,,Ślubuję ci miłość”, bezpośrednio nawiązujące do przysięgi małżeńskiej. Z Katedry do bydgoskiej bazyliki przeszło w niedzielę kilkaset osób, często przedstawicieli kilku pokoleń w rodzinie, dość sporo było też młodych osób.

Zanim marsz wyruszył z płyty Starego Rynku, w Katedrze odprawiona została Msza Święta, którą poprowadził bp. Krzysztof Włodarczyk. W homilii wyjaśniał jaka jest istotna chrześcijańskiego małżeństwa, której kluczowym elementem jest całkowite oddanie się drugiej osobie - Ślubowanie miłości małżeńskiej ma wymiar oddania całoosobowego i całożyciowego, można powiedzieć sto procent udziałów każdy wkłada. To nie jest spółka akcyjna po 50%, ale małżeństwo to jest spółka akcyjna owszem, bo dwoje osób się sobie całoosobowo oddaje na 100%. - mówił w kazaniu bp. Krzysztof Włodarczyk - Całe serce, cały potencjał, wszystkie talenty, zdolności – to 100% jest tego wkładu. Trzeba widzieć ten akt całoosobowego oddania. Nigdy dość podkreślania, że ja – który; która – ślubuję tobie miłość, jesteśmy tylko ułomnymi ludźmi.

 

W homilii biskup Włodarczyk przypomniał, że w związek małżeński nie wchodzą dwie idealne osoby, a jedną z ról miłości jest wzajemne wzrastanie - Ślubują sobie nie dwie idealne, jakieś ponadczasowe osoby, najdoskonalsze, ale dwie osoby konkretne i różnorodnie uwarunkowane swoimi ograniczeniami, słabościami, a jednak tacy się odkryli i tacy się przyjmują wzajemnie.

 

Sam marsz miał wiele nawiązań do ceremonii ślubnej, na jego czele pojechała para młoda w samochodzie Cadillac, co jest nawiązaniem do limuzyny wożącej małżonków po ślubowaniu w kościele na wesele. Niesiono też ogromne białe płótno co z kolei nawiązuje do sukni ślubnej.

 

Po zakończeniu marszu pod Bazyliką św. Wincentego A'Paulo odbył się piknik rodzinny z muzycznymi atrakcjami dla całych rodzin.

 

 

 

 

 

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu