Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz szczególnie odczuła dramat II wojny światowej

Bydgoszcz szczególnie odczuła dramat II wojny światowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 01 wrzesień 2023 16:57

Jak co roku 1 września, w Bydgoszczy zorganizowane zostały uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej, dzisiaj po raz 84-ty. Jesień 1939 roku wpisała się w dzieje Bydgoszczy wyjątkowo krwawo, nie bez powodu na płycie Starego Rynku mieści się Pomnik Walki i Męczeństwa, który przypomina o odbywających się w tym miejscu masowych egzekucjach.

Uroczystości rozpoczęły się w południe Mszą Świętą w Katedrze, następnie z ceremoniałem wojskowym przeniosły się na płytę Starego Rynku, gdzie uroczyście odśpiewano hymn państwowy, wnosząc biało-czerwoną flagę na maszt. Tą samą flagę, za którą życie oddało wielu Polaków przez 6 lat trwania tamtej okropnej wojny.

 

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski w przemówieniu nawiązał do bydgoskich miejsc pamięci - Do dzisiaj przypominają o tym bydgoskie nekropolie: Cmentarz Bohaterów, żołnierski kwatery na cmentarzu św. Józefa w Bydgoszczy, Dolina Śmierci, czy wreszcie ten rynek – miejsce masowych hitlerowskich egzekucji.

 


 

 

 

 

 

Bruski nawiązał do trwającej za wschodnią granicą wojny - Dzisiaj, gdy za naszą wschodnią granicą od wielu już miesięcy toczy się wojna, wezwanie do jedności i pokoju powinno wybrzmieć wyjątkowo wyraźnie.

 

Uroczystości zakończyło odczytanie apelu poległych, salwa honorowa wykonana przez kompanie reprezentacyjną oraz złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Pesa dostarczy przynajmniej jeden nowy pociąg dla województwa

  W środę Urząd Marszałkowski rozstrzygnął przetarg na dostawę nowych pociągów dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wiemy, że pociąg typu ELF będzie kosztował prawie 47 mln zł. Nie wiemy natomiast ile dokładnie uda się kupić w najbliższych latach nowych pociągów.

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

Wiadomości z regionu