Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz70 lat temu Karol Wojtyła pierwszy raz dopłynął kajakiem do Opławca

70 lat temu Karol Wojtyła pierwszy raz dopłynął kajakiem do Opławca

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 01 wrzesień 2023 18:37

1 września 1953 roku ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież św. Jan Paweł II, z grupą studentów przypłynęli kajakami do Opławca. O tym zdarzeniu Jan Paweł II wspomniał w 1999 roku w homilii wygłoszonej na płycie bydgoskiego lotniska. Dla uczczenia tamtego wydarzenia mieszkańcy Opławca wraz z radnym Bogdanem Dzakanowskim ufundowali tablicę, która została w piątek 1 września odsłonięta. Na tablicy znajduje się cytat z 1999, gdy św. Jan Paweł II wspomina tamto zdarzenie.


Miejsce wizyty Karola Wojtyły zostało kilka lat temu przez Radę Miasta nazwane parkiem jego imienia. Społeczność Opławca i Smukały zabiega o rewitalizację tego obszaru, malowniczo położonego nad Brdą. Spływ musiał się późniejszemu papieżowi spodobać, bowiem kilka lat później pojawił się w tym miejscu po raz kolejny, a są hipotezy, że mógł pływać po tym odcinku Brdy nawet trzeci raz.

 

 

 

 

 

- Ta tablica ma upamiętniać to wydarzenie, ale z drugiej strony – i myślę, że chyba to powinno być jako pierwsze, ma być dla nas początkiem kultywowania pamięci o Janie Pawle II, również jego nauczaniu. To jest wciąż dla nas aktualne zadanie – mówił przed poświęceniem tablicy ks. dr Rafał Muzolf, posługujący w parafii w Opławcu. W uroczystości uczestniczyła też młodzież z Opławca i Smukały, uczestnicząca niedawno w Światowych Dniach Młodzieży w portugalskiej Lizbonie.

 

Nad tablicą znajduje się zdjęcie wykonane przez nie do końca świadomego ówczesnego dyrektora szkoły, na którym Karol Wojtyła w warunkach polowych goli się.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Pesa dostarczy przynajmniej jeden nowy pociąg dla województwa

  W środę Urząd Marszałkowski rozstrzygnął przetarg na dostawę nowych pociągów dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wiemy, że pociąg typu ELF będzie kosztował prawie 47 mln zł. Nie wiemy natomiast ile dokładnie uda się kupić w najbliższych latach nowych pociągów.

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

Wiadomości z regionu