Jesteś tutaj: HomeBydgoszczObwodnica Białych Błot wciąż jest tylko ambitnym planem

Obwodnica Białych Błot wciąż jest tylko ambitnym planem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 20 wrzesień 2023 00:24

W grudniu 2017 roku pierwszy raz zapowiedziano budowę obwodnicy Białych Błot (lub inne rozwiązanie regulujące ruch np. tunel w przebiegu ulicy Szubińskie), wówczas w bydgoskim ratuszu cztery samorządy, różnych szczebli, podpisały list intencyjny w sprawie zrzucenia się na opracowanie studium STEŚ. Dokument miał powstać do 2020 roku i ruszyć miała budowa. Zbliża się koniec 2023 roku, a nie ma nawet wybranego wykonawcy, z pomysłu też nie zrezygnowano, zatem wygląda to trochę tak – chcemy coś zrobić, ale robimy wszystko, aby nie zrobić pierwszego kroku.

Przełom 2017 i 2018 roku dla gminy Białe Błota był dość specyficzny, bowiem ówczesny wójt siedział w areszcie śledczym. Osoby pełniące jego obowiązki do końca kadencji w tej sprawie już nic nie zrobiły. Wójt gminy – który zgodnie z ustaleniami miał ogłosić przetarg na STEŚ, zrobił to dopiero w listopadzie 2020 roku, wówczas nie było chętnych oferentów. W kolejnym przetargu – po prawie roku – zaoferowana cena była o ponad 250 tys. zł wyższa niż planowano, co prawda prezydent Bydgoszczy był skłonny zwiększyć udział finansowy Bydgoszczy, ale wójt przetarg unieważnił. I właściwie od sierpnia 2021 roku w tej sprawie się nic nie dzieje.

 

Zamiaru opracowania STEŚ i być może budowy w przyszłości obwodnicy jednak formalnie nie zaniechano, słyszymy, że trwa procedowanie nowych założeń do przetargu – bardzo długie procedowanie.

 

Z informacji marszałka województwa dla Sejmiku Województwa o inwestycjach w drogi wojewódzkie jest wzmianka, iż w planach jest trzeci przetarg z planem rozpoczęcia opracowywania STEŚ w przyszłym roku. To już będzie dobre 6 lat od publicznego ogłoszenia inwestycji, choć w praktyce nic w tej sprawie w tym czasie nie ruszono.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Czy dojdzie do zmiany na fotelu marszałka? Na dzisiaj nie ma poważnych kontrkandydatów

  Piotr Całbecki marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego jest od 2006 roku, czyli za dwa lata może świętować dwudziestolecie na tym stanowisku. Na dzisiaj wydaje się on głównym kandydatem na kolejną kadencję. Po cichu słychać już w różnych środowiskach głosy ,,czas na marszałka” z Bydgoszczy, zapewne te głosy będą się pojawiać jeszcze bardziej wyraziście w kampanii wyborczej, ale będziemy je mogli traktować głównie jako kiełbasę wyborczą.

 • Celnicy potwierdzają, że granica z Ukrainą pod względem rolnym nie jest szczelna

  Protesty rolników nadal trwają – w naszym województwie blokowana jest chociażby spory fragment drogi ekspresowej S5. Przyjrzyjmy się problematyce o jakiej mówią rolnicy i temu jak to może zostać rozwiązane.

Wiadomości z regionu