Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTo przedsiębiorcy budują dobrobyt naszego regionu, choć walczą z rzucanymi im kłodami. Wyróżniono najlepsze firmy w regionie

To przedsiębiorcy budują dobrobyt naszego regionu, choć walczą z rzucanymi im kłodami. Wyróżniono najlepsze firmy w regionie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 08 czerwiec 2024 14:34

- Może czas zawalczyć o prestiż takiej postaci jak pracodawca i przedsiębiorca – mówił na otwarciu Gali Pracodawców Pomorza i Kujaw 2024, prezes tego związku pracodawców Łukasz Gliński. Gala odbyła się w Muzeum Wodociągów w Lesie Gdańskim, w jej trakcie przyznano tegoroczne nagrody firmom, które inwestują w innowacje, tworzą nowe miejsca pracy i się rozwijają.

Wchodząc na galę trzeba było wejść po czerwonym dywanie, co mogło pozwolić poczuć się jak na jakimś wielkim wydarzeniu, dla tych którzy odebrali nagrody i wyróżnienia tak oczywiście było. Była to jednak tylko chwilowa odskocznia od codziennych trudów z jakimi wiąże się prowadzenie biznesu - Zawsze trzeba zwrócić uwagę, że czasy nie są łatwe dla pracodawców i przedsiębiorców. Brzmi to trochę jak zdarta płyta te rosnące wynagrodzenia minimalne, skutki inflacji, skutki pandemii, wysokie koszty pracy – wskazywał prezes Łukasz Gliński, w którego opinii do tych trudności chyba będzie trzeba przywyknąć na dłużej - Może czas zawalczyć o prestiż takiej postaci jak pracodawca i przedsiębiorca. Dochodzą do nas niepokojące informacje, że wiele firm zawiesza swoją działalność, czy tez ją likwiduje. Trudno byłoby sobie wyobrazić, że na rynku brakuje ludzi kreatywnych, którzy tworzą nowe miejsca pracy, którzy pozyskują dotację.


Następnie Gliński wspomniał, że nie brakuje w regionie osób, które odnoszą sukcesy - Nam takich gwiazd nie brakuje, dzisiejsza gala pokaże te firmy, cały czas inwestują w nowe technologie, inwestują w rozwój swoich firm, tworzą nowe miejsca pracy i dobre otoczenia dla swoich pracowników – po czym zaczęło się dekorowanie zwycięzców edycji 2023.

 

 

 

W kategorii mikroprzedsiębiorcy nagrodzono statuetką firmę Decorti słynącą z innowacyjnego tworzenia dekoracji przestrzennych. Wyróżniono dodatkowo Akademickie Centrum Badań Akamed za wdrażanie nowych technologii medycznych.

 

Wśród małych przedsiębiorców nagrodę główną otrzymało Eneris Proeco za unowocześnianie procesów unieszkodliwiania odpadów i prowadzenie edukacji ekologicznej - Szkolenie świadomość ekologiczna jest permanentną częścią naszej działalności. Pracujemy głównie z dziećmi, ale tak ostatnio myślę, że nam dorosłym przydałaby się taka powtórka co jest naprawdę ekologiczne, bo jesteśmy zasypywani, że wszystko jest dzisiaj eko, ale tak nie jest. Trzeba się dowiedzieć, co jest faktycznie dobre dla planety – wskazywała prezes firmy. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Fundacja Pro Omnis.

 

Wśród średnich przedsiębiorców przyznano dwie nagrody główne dla Belma SA wchodzącą w skład polskiej zbrojeniówki oraz PAK za nowoczesne rozwiązania recyclingowe - U podwalin Pracodawców Pomorza i Kujaw stał taki człowiek jak Kazimierz Kurkiewicz, to onnieżyjący prezes Zakładów Mechanicznych Belma stworzył podwaliny. To zaszczyt móc kontynuować jego dzieło oraz mojego wieloletniego poprzednika Artura Łysakowskiego – mówił Mariusz Bednarski, prezes Belmy - Nie było by nagród i wyróżnień gdyby prezesowi tylko się chciało. Zawsze powtarzam, że chcieć musi się wszystkim w tym pracownikom. Dziękuję tym, którzy pracowali na 155 letnią historię tej spółki, których już nie ma wśród nas, którzy są na emeryturach, ale też tym którzy dzisiaj walczą o tę spółkę, którzy produkują dla bezpieczeństwa pokoleń.

 

Wyróżnienie w tej kategorii przyznano Plast-Farb.

 

Dwie nagrody główne przyznano też w kategorii dużych przedsiębiorców – Indorama Ventures Poland za proekologiczne inwestycje oraz Pesa Bydgoszcz, której specjalnie nie trzeba przedstawiać. Wiceprezes Pesy Robert Tafiłkowski zapowiedział publicznie duże inwestycje - Pesa działa może jeszcze nie globalnie, ale działamy na rynkach europejskich, coraz bardziej odważnie sprzedając nasze pojazdy na rynki czeskie, rumuńskie, bułgarskie, estońskie, postawiliśmy też swoją stopę w tym roku w afrykańskim piasku, więc tych sukcesów jest całkiem sporo. Niezmiernie istotne jest dla nas to, że te pojazdy budujemy tutaj w Bydgoszczy i inwestujemy w Bydgoszczy – w tym roku przystępujemy do organizacji olbrzymiego programu inwestycyjnego, który podwoi moce Pesy. Program opiewa na wartość 0,5 mld zł.

 

Wyróżnienie przypadło Belma Accesories Systems za innowacje w technologiach konstrukcji metalowych.

 

Zarząd Pracodawców Pomorza i Kujaw postanowił przyznać dodatkowo nagrodę specjalną dla Atosa, za stworzenie w Bydgoszczy centrum badawczego - Życzymy sobie żeby nasze województwo dzięki pracodawcom, dzięki przedsiębiorcom weszło na piątą pozycję. Piątka brzmi całkiem dumnie, potencjał jest osób, które w tym regionie mieszkają dają nam takie szanse – mówił o wielkim potencjale gospodarczym kujawsko-pomorskiego, dyrektor w Atosie Robert Wichłacz.

 

Do konkursu wpłyneło ponad 170 nominacji.

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

 • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

  - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

Wiadomości z regionu