Jesteś tutaj: HomeInowrocławPaństwo całkowicie sfinansuje w Inowrocławiu odwierty geotermalne

Państwo całkowicie sfinansuje w Inowrocławiu odwierty geotermalne

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 16 sierpień 2021 11:07

Być może za kilka lat Inowrocław ogrzewać będą gorące wody podziemne – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał miastu Inowrocław 16 mln zł na wykonanie otworu geotermalnego przy Zakladzie Energetyki Cieplnej. Geotermia jest jest bardzo ekologicznym źródłem zasilania, ciężko na dzisiaj jednak oszacować jak wartościowe są źródła pod Inowrocławiem.

 

- Nie dołożymy do kosztów tych prac ani złotówki, bo dotacja pokrywa je w 100%. Dziś podpisaliśmy umowę w tej sprawie z NFOŚiGW. To skutek perfekcyjnego przygotowania wniosku. Prace mają być wykonane do 30 czerwca 2024 r. W zależności od stwierdzonej temperatury i wydajności wody w podziemnym źródle, zostanie ona wykorzystana przez nas do podgrzania wody w bateriach wymienników cieplnych, albo jako dodatkowe źródło czynnika grzewczego w pompach cieplnych przez ZEC. Inowrocławska energetyka, tak jak i całej Polski, potrzebuje olbrzymiej i niestety kosztownej przebudowy pod kątem wykorzystania odnawialnych źródeł energii, zarówno cieplnej, jak i elektrycznej. Planujemy z myślą o kolejnych latach. Przygotowujemy się do tych zmian, zdobywamy dotacje wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe – informuje prezydent Ryszard Brejza.

 

Przy ZEC powstanie otwór o głębokości 2 km.

 

Warte obejrzenia

  • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

    Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

  • Derby dla Sportisu

    W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu