Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław będzie miał potencjał na terminal przeładunkowy

Inowrocław będzie miał potencjał na terminal przeładunkowy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław środa, 17 sierpień 2022 19:32
Inowrocław będzie miał potencjał na terminal przeładunkowy Wizualizacja Archigeum dotycząca Inowrocławia

W 2017 roku ówczesny radny Marek Słabiński wraz z architektami z Archigeum zaprezentowali koncepcję, w tym nawet wizualizację dla budowy terminalu przeładunkowego w Inowrocławiu. Ich koncepcja zakładała wykorzystanie terenów nieopodal inowrocławskiego dworca. Dzisiaj możemy powiedzieć, że temat ten umarł, ale potencjał wbrew pozorom może być. Z uwagi na możliwe korzyści gospodarcze warto temu tematowi poświęcić więcej uwagi.

Medialnie temat został przedstawiony jako konkurencyjny dla bydgoskiego Emilianowa, Bydgoszcz była lepiej przygotowana ze swoim projektem, także pod względem politycznym, ale to nie oznacza, że należy Inowrocław skazywać na straty, w szczególności, że uchwalona pod koniec 2020 roku nowa Strategia Rozwoju Województwa dalej przewiduje utworzenie terminalu przeładunkowego w Inowrocławiu i w Laskowicach Pomorskich (Emilianowo jest przedstawione jako główny terminal).

 

Dlaczego Inowrocław ma potencjał?

Z danych Urzedu Transportu Kolejowego za 2020 rok wynika, że w Polsce było 39 terminali, gdy w Niemczech jest ich 170, co pokazuje, że Polska nie jest wystarczająco nasycona tego typu infrastrukturą. W północnej części kraju, w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim nie ma właściwie żadnego terminalu z prawdziwego zdarzenia. W planach są dwa istotne projekty: bydgoskie Emilianowo i tczewskie Zajączkowko (prywatny inwestor PCC Intermodal), ale to raczej nie wykorzysta całego potencjału obu województw - - W tej chwili zastanawianie się czy jest sens ekonomiczny budowania terminali jest bezsensu – mówił Mariusz Karbowski, z Portu Morskiego w Gdyni podczas VIII Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk w Grudziądzu,. W jego opinii nie należy się nad tym zastanawiać, bowiem potrzeby przewozowe tak szybko rosną, że nigdy budowa infrastruktury za tym nie nadąży.

 

Z tego też powodu nie należy przeciwstawiać Inowrocławia jako konkurencji dla Bydgoszczy. Wolumen przeładunków intermodalnych w Polsce rośnie z roku na rok, dlatego bardziej należy myśleć o współpracy bydgosko-inowrocławskiej niż rywalizacji. Zakładając,że w Emilianowie terminal powstanie do 2027 roku, to otworzy od razu potencjał dla Inowrocławia jako chociażby terminalu satelickiego.

 

Bez wątpienia Inowrocław ma dobre położenie, leży bowiem jak Bydgoszcz w korytarzu TEN-T Bałtyk-Adriatyk, ale też leży na nitce korytarza Morze Północne – Bałtyk, ten korytarz przebiega przez Polskę w osi zachód-wschód do państw bałtyckich.

 

Potrzeba działania ponad podziałami

Koncepcja bydgoskiego Emilianowa się przebiła głównie dlatego, że stała się inicjatywą ponad podziałami politycznymi. Inicjatywę popierają niemal wszystkie siły polityczne, W Inowrocławiu koncepcja wyszła od opozycji, władze miasta w żaden wyrazisty sposób nie poparły i w sumie temat umarł.

 

Jest jednak o co walczyć, bowiem opracowanie z grudnia 2020 roku stworzone za środki unijne wskazało, że jedna złotówka zainwestowana w Emilianowo powinna przynieść ponad 22,5 zł zysku. Opracowanie szacuje, że w ciągu 30 lat Bydgoszcz zyska na tym od 14 do prawie 17 mld zł. Te opracowanie dzisiaj robi się już jednak nieaktualne, bowiem ostatnie miesiące przyniosły nowe możliwości, a także pojawiły się nowe szacunki przewidujące znacznie większe przeładunki, przez co korzyści będą dużo większe. Analitycy Newmarku ocenili, że samo pojawienie się w dyskusji publicznej tematu Emilianowa przełożyło się na wzrost zainteresowania terenami inwestycyjnymi w Bydgoszczy i w jej obrębie. Jeżeli chodzi o rozwój przestrzeni magazynowej, to Bydgoszcz jest jednym z najszybciej rozwijających się miast pod tym względem.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

« Listopad 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

 • W Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA

  25 listopada to dla kolejarzy szczególny dzień, tego też dnia PESA Bydgoszcz przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 nowych pociągów Elf2, które pasażerów mają wozić już od soboty. Zamówienie w głównej mierze sfinansuje Unia Europejska, w ramach niewykorzystanych przez województwo środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Uroczystego przekazania pociągów dokonano na stacji Toruń Główny.

Wiadomości z regionu