Nie raz pisaliśmy o tym jak bydgoscy architekci tworzyli ciekawe realizacje w różnych częściach Polski, czy realizowali projekty zagraniczne, tym razem będzie jednak o architektach z Wrocławia z pracowni o dość specyficznej nazwie ,,Znamy się”. Ich dziełem z bydgoskiej Wyspy Młyńskiej zachwyca się w publikacji anglojęzycznej branżowy serwis WordArchitecture.org
Na początku sierpnia pokazaliśmy jak wygląda teren dawnej papierni przy ulicy Siedleckiej – obok odpadów komunalnych znaleźć można tam pełno starych kabli i zużytych opon samochodowych. Szczególnie opony powinny niepokoić, bowiem przepisy zabraniają ich składowania, a są materiałem łatwopalnym. Teren nie jest ogrodzony, w praktyce jest to jedno wielkie wysypisko. Od publikacji mija miesiąc – jesteśmy w formalnym pacie.
W 2022 roku w Polsce urodziło się 305 tys. dzieci. To najmniej od zakończenia drugiej wojny światowej. Spada liczba kobiet w wieku rozrodczym, w dodatku coraz później i coraz rzadziej decydują się na macierzyństwo, a wskaźnik dzietności nieznacznie przekracza 1,26. – Największym problemem w polskiej demografii jest rozpad więzi społecznych. Duży wpływ mają również kwestie ekonomiczne – ocenia Michał Kot, dyrektor Instytutu Pokolenia.
Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.
9 września w całej Europie rozpoczną się Europejskie Dni Dziedzictwa, będzie to tydzień w którym w sposób szczególny promowane będzie niematerialne dziedzictwo kulturowe. Są to wszystkie te elementy, które związane są z wielopokoleniową tradycją w tym zwyczaje tworzące wyjątkowość kulturową każdego regionu. Hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa to: ,,Żywe dziedzictwo, tradycje od pokoleń”.
Przewodniczący Rady Gminy Inowrocław (wiejskiej; tzw obwarzanek wokół Inowrocławia) Krzysztof Kołtuński jest właścicielem firmy, która zajmuje się m.in. dystrybucją węgla. Na przełomie roku samorządy zostały przez rząd zobowiązane do dostarczania węgla swoim mieszkańcom na preferencyjnych warunkach, co wynikało z kryzys na rynku węgla jaki wówczas zaistniał. Do gminy wiejskiej Inowrocław węgiel dostarczyła firma Kołtuńskiego, co spowodowało dla niego kłopoty.
Zlokalizowana w Lisim Ogonie sortowania jest jedną z najważniejszych w kraju należących do Poczty Polskiej, odgrywa ważną rolę w procesie logistycznym dostawy przesyłek. Poczta Polska poinformowała, że prace modernizacyjne sortowni w Lisim Ogonie dobiegają końca.
Odnaleziony przed rokiem w Pniu pod Bydgoszczą grób kobiety pochowanej według ,,pochówku wampirycznego” wywołał sensację w całym świecie archeologicznym, ale zaczęli się nim interesować także inni dziennikarze. Gdy kilka tygodni na tym samym cmentarzu znaleziono pochowane dziecko, również w ramach pochówku wampirycznego, o Bydgoszczy znowu zrobiło się głośno w świecie.
Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.
W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.
Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.
Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.