Jesteś tutaj: HomeMagazynRosyjskie media zaniepokojone wymieraniem kombatantów II wojny światowej z powodu COVID-19

Rosyjskie media zaniepokojone wymieraniem kombatantów II wojny światowej z powodu COVID-19

Napisane przez  PAP Opublikowano w Magazyn poniedziałek, 22 listopad 2021 17:12
Rosyjskie media zaniepokojone wymieraniem kombatantów II wojny światowej  z powodu COVID-19 Fot: Martin Lopez

Od początku pandemii koronawirusa w Rosji zmarło około jednej czwartej kombatantów II wojny światowej, a główną przyczyną zgonów był Covid-19 - poinformował w poniedziałek dziennik "Wiedomosti". Gazeta podkreśla, że tylko 1/3 osób starszych jest zaszczepiona.

 

W kwietniu 2020 roku w Rosji żyło ponad 1,2 mln kombatantów i uczestników II wojny światowej. Według stanu na 1 października br. pozostało ich już tylko 896 806. Oznacza to, że przez półtora roku zmarło 26 proc. osób z tej grupy - ponad 312 tysięcy. Wcześniej umieralność w tej grupie nie była tak duża.

 

Wśród kombatantów są m.in. osoby, które przeżyły blokadę Leningradu, ludzie, którzy jako dzieci byli więźniami obozów koncentracyjnych, inwalidzi wojenni, wdowy po uczestnikach II wojny światowej.

 

Do 2019 roku umieralność wśród osób w wieku ponad 85 lat w Rosji spadała. Demograf Aleksiej Raksza powiedział "Wiedomostiom", że w 2019 roku wskaźnik ten wynosił 164 na 1000 osób. W 2020 roku wzrósł do 190 na 1000 osób, a w bieżącym roku może wzrosnąć do około 209 osób.

 

Według danych urzędu statystycznego Rosstat około 83 proc. pacjentów zmarłych w Rosji na Covid-19 to osoby w wieku powyżej 60 lat. Prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby jest wśród nich wyższe. Zdaniem lekarzy sytuację mogłyby poprawić szczepienia w tej grupie wiekowej. Niemniej do października br. zaszczepiła się w Rosji tylko jedna trzecia osób w wieku emerytalnym. (PAP)

 

awl/ akl/

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

  • Arriva: Pod pozorem oszczędności funduje się chaos

    W poniedziałek jako pierwsi poinformowaliśmy wręcz o rewolucyjnej zmianie na kujawsko-pomorskich torach. Marszałek Piotr Całbecki na sesji Sejmiku Województwa zakomunikował, że od 12 grudnia zakończy się współpraca województwa z Arrivą. Linie bez elektryfikacji ma przejąc Polregio, ale jak się przyznano, na dzisiaj nie posiada taboru. Taki obrót wydarzeń z zaskoczeniem odbiera Arriva.

    Etykiety: kolej
  • Skok na kasę zjednoczył radnych na sejmiku

    Nie codziennie zdarza się, że radni Sejmiku Województwa głosują niemal jednomyślnie. Okazją do działania ponad podziałami politycznymi była możliwość przyznania sobie około 60% podwyżek diet. Radni tłumaczyli to tym, że ostatni raz diety były podnoszone kilkanaście lat temu. Padła też deklaracja, że podwyżek nie będzie przez kolejne 20 lat, ale za kilka lat o tej deklaracji opinia publiczna może zapomnieć.

Wiadomości z regionu