W poniedziałek na terenie Elektrociepłowni Bydgoszcz I na Jachcicach miało miejsce symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję, która ma być pierwszym krokiem w odejściu bydgoskich elektrociepłowni od węgla. Paliwo gazowe, które co prawda nie jest uznawane za w pełni ekologiczne, Komisja Europejska traktuje jako paliwo przejściowe w ramach realizacji zielonej transformacji. Inwestycja ma się zakończyć do połowy bieżącego roku.
Rok 2023 jeżeli chodzi o środki europejskie jest szczególny, bowiem do jego końca musimy wydatkować środki z kończącej się wieloletniej perspektywy finansowej UE 2014-2020 (z realnym rozliczeniem do końca 2023 roku). Kujawsko-pomorskie ma jeszcze sporo niewydatkowanej alokacji zatem będą to intensywne wydatki. Z drugiej strony w praktyce rozpocznie się wydatkowanie środków z nowej perspektywy 2021-2027 (z realnym rozliczeniem do końca 2030 roku). W tej publikacji postaramy się wyjaśnić najważniejsze kwestie.
Decyzją Rady Powiatu rok 2023 będzie tematycznie poświęcony w powiecie inowrocławskim postaci gen. Władysława Sikorskiego - jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości tworzył w Galicji polskie siły zbrojne, później był oficerem w wojnie polsko-bolszewickiej; w wolnej Polsce był przez kilka miesięcy premierem i ministrem spraw zagranicznych; podczas II wojny światowej przez prawie 4 lata był premierem polskiego rządu na uchodźstwie. Generał Sikorski zginął w katastrofie lotniczej na Gibraltarze, która do dzisiaj budzi emocje.
W 2021 roku formalnie zakończyła się procedura likwidacyjna Zachemu – mówimy o postępowaniu upadłościowym prowadzonym przez syndyka. Prawnie Zachem zniknął z KRS, z tego też powodu Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w grudniu uznała, że postępowanie szkodowe trzeba umorzyć, bo formalnie sprawca szkody nie istnieje. Takim kierunkiem działania zbulwersowany jest Rzecznik Praw Obywatelskich.
Pomysł budowy nowej kali na kompleksie Zawiszy pojawił się po sukcesach bydgoskich lekkoatletów na arenie międzynarodowej w zawodach halowych. Były dobre wyniki, ale w Bydgoszczy brakowało infrastruktury do trenowania.
Przed tygodniem słyszeliśmy, że ratusz nie wyklucza nawet całkowitego sprywatyzowani przewozów autobusów w Bydgoszczy, bo prywatni przewoźnicy są tańsi od MZK – a jak są tańsi to dlaczego budżet miasta ma dopłacać więcej. Co istotniejsze – jak podkreślał prezydent Bruski, pomimo bycia tańszymi te firmy generują zysk, a nie stratę jak MZK. Wynikać ma to przede wszystkim z lepszej organizacji pracy. Jak się przyjrzy jednak kulisom wydawania ,,Bydgoszcz Informuje” to zobaczymy elementy, na które prywatne media sobie już nie mogą pozwolić z powodów ekonomicznych.
Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:
Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.
Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępne szacunki dotyczące inflacji w lutym – ceny towarów i usług w stosunku do lutego 2022 roku wzrosły o 18,4%, natomiast w stosunku do stycznia br. o 1,2%.