Jesteś tutaj: HomeRegionKandydaci na senatorów z Paktu Senackiego mówią, że to są ,,superważne” wybory. Nie wykluczają wsparcia dla utworzenia metropolii bydgoskiej

Kandydaci na senatorów z Paktu Senackiego mówią, że to są ,,superważne” wybory. Nie wykluczają wsparcia dla utworzenia metropolii bydgoskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 05 wrzesień 2023 16:23

- To są superważne wybory, najważniejsze od 1990 roku wybory – mówi Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia, który kandyduje jako wspólny kandydat Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy i Trzeciej Drogi do Senatu w ramach tzw. Paktu Senackiego. Kandydaci tworzący Pakt Senacki spotkali się na konferencji prasowej w Bydgoszczy. My przy tej okazji zapytaliśmy ich o wsparcie dla ustawy metropolitalnej dla Bydgoszczy.

 

- Szacunek dla konstytucji, która dla nas jest wartością a nie tylko kartką papieru. To jest również szacunek dla praworządności, to jest również szacunek dla trójpodziału władzy – mówił przed fontanną Potop w Bydgoszczy, wiceprezydent Włocławka Krzysztof Kukucki związany z lewicą, który z okręgu włocławskiego będzie reprezentował Pakt Senacki - Mając swoje doświadczenia samorządowe wiemy jak duży wpływ ma władza krajowa na funkcjonowanie samorządu, stąd też do Senatu idę, aby o problemach naszych małych ojczyzn mówić.

 

W konferencji prasowej wzięło udział dwóch senatorów – Ryszard Bober z PSL oraz można powiedzieć gospodarz tego spotkania Andrzej Kobiak z Bydgoszczy - W minionej kadencji będąc senatorem zgłaszałem poprawki do budżetu państwa, które miały wesprzeć działania w naszym okręgu. Zgłaszałem potrzebę szybszej budowy drogi S10, zgłaszałem oczyszczenia Zachemu. Niestety wszystkie te moje poprawki zostały odrzucone.

 

Kobiak wspomniał, że Senat skierował do Sejmu kilka tysięcy poprawek różnego typu, ale Sejm przyjął zaledwie kilka. W opinii senatora Kobiaka Sejm kierował się przy ich odrzucaniu polityką, a nie merytoryką.

 

- To są super ważne wybory, najważniejsze od 1990 roku wybory. One pod względem wagi są tak samo istotne jak te z 1990 roku, w których moje pokolenie wywalczyło niepodległą, suwerenną Rzeczpospolitą. Dzisiaj nasze pokolenia Polek i Polaków walczą o to, aby Polska była państwem szanowanym w Europie, aby Polacy mieli prawo decydowania o sobie, ale żyli w państwie suwerennym, w którym liczy się ich głos. - ocenia prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

 

Czy z Senatu wyjdzie ustawa o Metropolii Bydgoskiej?

Na jednym z ostatnich posiedzeń Senat przyjął projekt ustawy grupy senatorów w sprawie utworzenia Metropolii Krakowskiej, oczywiście teraz o jej losie zdecyduje Sejm. Postanowiliśmy zapytać kandydatów o to, czy wesprą starania Bydgoszczy, która również liczy na taką ustawę -

 

- Senat podjął uchwały i skierował do Sejmu uchwały w sprawie aglomeracji śląskiej – jest ona przyjęta – jest aglomeracja łódzka, na tą chwilę Kraków ostatnio i Trójmiasto – wspomniał senator Ryszard Bober.

 

- Myślę,że Bydgoszczy taka ustawa by się przydała – zapowiada senator Andrzej Kobiak - Jeżeli taka inicjatywa będzie, to chętnie ją będziemy procedować w Senacie.


Pozytywnie do propozycji odnosi się też prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, który jednak uświadamia - Trzeba mieć większość w Sejmie.

 

Kilka lat temu projekt takiej ustawy opracował Urząd Miasta Bydgoszczy, nie zyskał on jednak zainteresowania ze strony posłów. Taka ustawa pozwalałaby (wzorując się na jedynej funkcjonującej dla Aglomeracji Śląskiej) uzyskać dodatkowe fundusze na np. organizowanie transportu zbiorowego na obszarze metropolitalnym.

 

Warte obejrzenia

« Wrzesień 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30