Jesteś tutaj: HomeRegionCo dalej z odcinkiem Solec Kujawski-Emilianowo S-10?

Co dalej z odcinkiem Solec Kujawski-Emilianowo S-10?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 29 styczeń 2024 18:19
źródliska będące przedmiotem sporu źródliska będące przedmiotem sporu

Trudno jednoznacznie na dzisiaj ocenić na ile decyzja Lasów Państwowych o wstrzymaniu wycinki wpłynie na harmonogram budowy odcinka Emilianowo-Solec Kujawski. Są jednak przesłanki, aby stwierdzić, że wycinki mogą być wstrzymane przynajmniej do września. Jeżeli do tego czasu zostanie wydana przez wojewodę decyzja ZRID, to mamy opóźnienie w realizacji tego odcinka.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu poinformowała, że wstrzymuje wycinkę pod wspomniany odcinek do czasu rozpatrzenia skargi kasacyjnej na decyzję środowiskową przez Naczelny Sąd Administracyjny. W świetle prawa decyzja środowiskowa ma rygor wykonalności, zatem nie ma przeszkód do realizacji wycinki, Lasy Państwowe postanowiły pójść jednak w tym wypadku pod prąd.

 

Na 6 marca NSA wyznaczył rozprawę w sprawie udzielenia zabezpieczenia – czyli wstrzymania rygoru wykonalności decyzji środowiskowej do czasu wydania przez NSA ostatecznego wyroku w sprawie skargi kasacyjnej – założyć możemy, że ostateczny wyrok NSA poznamy na długo później niż wspomniana data. Czekamy na wyjaśnienia z toruńskiej dyrekcji Lasów Państwowych, czy gdyby NSA 6 marca nie udzielił zabezpieczenia wznowią wycinkę. Pojawić się może jednak inny problem – zgodnie z polskim prawem od 1 marca z uwagi na okres lęgowy nie powinno się co do zasady prowadzić wycinki drzew. W decyzji środowiskowej mamy zapis, że w przypadku tej inwestycji okres łęgowy trwa do 31 sierpnia. Decyzja co prawda pozwala na pewne ustępstwa, ale będzie wymagało to zgody ornitologa - z uwagi na formalności byłyby to ograniczone skalą. Ornitolog będzie mógł w przypadku stwierdzenia siedlisk nie wyrazić zgody – ta materia jest zatem trudna do przewidzenia.

 

Harmonogram przewidywał początek prac w okolicach lipca

Z harmonogramu jaki przedstawiało Ministerstwo Infrastruktury wynika, że prace budowlane na tym odcinku miały się rozpocząć w III kwartale bieżącego roku, czyli w okresie lipiec-wrzesień, do tego czasu z dużym prawdopodobieństwem nie uda się jednak przeprowadzić wycinek, które planowano zrealizować przed końcem lutego.

 

Kluczowe dla rozpoczęcie prac budowlanych będzie wydanie decyzji ZRID przez wojewodę. Z uwagi na skomplikowanie tego typu spraw nie jest łatwe przewidzenie kiedy zakończy się postępowanie, w którym uczestniczy bezpośrednio wykonawca inwestycji. Jeżeli postępowanie o ZRID wydłuży się do września, to powstałe zamieszanie nie musi wpływać na inwestycję.

 

Warte obejrzenia

« Wrzesień 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30