Ustalono taryfy za gospodarkę odpadami



Fot: Marek Brodowski

Od 1 lipca 2013 roku gospodarstwa domowe będą musiały zapłacić maksymalnie 25 złotych od każdego zamieszkałego domownika, w przypadku prowadzenia selektywnej zbiórki, ta opłata będzie o połowę niższa.

 

Przyjęta dzisiaj przez radnych uchwała została podyktowana ustawą sejmową, która zobowiązuje gminy do prowadzenia gospodarki odpadami.

 

Sama koncepcję ustawy skrytykował radny Stefan Pastuszewski Tworzy się pośrednika który jest kosztowny Unia zalecała podjęcie ustawy,  al. jej nie nakazywała.

 

Z kolei jego partyjny kolega z PiS Tomasz Rega miał wątpliwości codo weryfikowania selektywnej zbiórki. Wysokość opłaty ma być bowiem naliczana w oparciu o deklaracje jakie będą składać mieszkańcy.

 

Liczymy na uczciwość – wyjaśniła krótko zastępca prezydenta Grażyna Ciemniak, która poinformowała także, że prowadzone są i będą kampanie społeczne poświeconą zagadnieniom ekologii.

 Podane stawki: 25 zł i 12,5 zł są to maksymalne przewidywane, gdyż jak zaznaczyła prezydent Ciemniak, przetargi mogą wyłonić wykonawcę, który utylizował będzie odpady po niższych kosztach.

Pojawił się także wniosek na temat wprowadzenia ulg dla rodzin wielodzietnych. W tej sprawie prezydent zamierza wystosować zapytanie do ministerstwa, czy prawnie jest to możliwe. Jeżeli odpowiedź będzie pozytywna, Rada Miasta nad tym problemem pochyli się raz jeszcze.

 

Za przyjęciem   uchwały było 18 radnych, przy 7 głosach sprzeciwu.