Promocja miasta poprzez szachy

Screen: Chessbase.com

Popularnością królewska gra nie może się nawet porównywać z takimi dyscyplinami jak piłka nożna czy nawet lekkoatletyka, która przeżywa ostatnio gorszy czas. Fakt, że w Bydgoszczy zostały zorganizowane po bardzo długim czasie mistrzostwa Polski należy rozpatrywać jako szansę na promocję miasta, która będzie napędzać się sama. W szczególności, że jak przyznaje minister Łukasz Schreiber – ta dyscyplina w Polsce za sprawą sukcesów polskich szachistów, przeżywa tłuste lata.

 

Jednym z najpopularniejszych serwisów szachowych na świecie jest portal chessbase, na którym artykuły z całego świata publikowane są w czterech językach. Języka polskiego niestety nie ma, najważniejsze jednak, że niesie on wieści w tych najpopularniejszych na świecie.

 

Wywodzący się z Boliwii Carlos Alberto Colodro napisał w języku angielskim dość szeroką relację, o trwającym jeszcze do soboty bydgoskim turnieju. Jest to publikacja w dużej mierze adresowana do osób, które o szachach mają nieco większe pojęcie, niż tylko znajomość podstawowych zasad, z uwagi na poruszanie chociażby zagadnień związanych z taktyką, ale w niej pojawiają się zdjęcia Bydgoszczy z perspektywy Brdy – Art Nouveau styles present. The notable granaries on Mill Island and along the riverside belong to one of the most recognized timber-framed landmarks in Poland – pisze Colodro zachwycając się Wyspą Młyńską i umiejscowionymi na niej spichrzami, które jako tubylcy nazywamy Młynami Rothera, ostatnio się nimi szczególnie szczycąc.

 

Na dzisiaj nie wiemy, kto zostanie szachowym mistrzem oraz mistrzynią, ale przez kolejne miesiące, jeżeli będą odnosić sukcesy międzynarodowe, to jest szansa, iż w publikacjach będzie wspomniane, iż tytuł mistrzowski w kraju wywalczyli właśnie w Bydgoszczy.