Rozpoczęły się wioślarskie Mistrzostwa Europy U-19

Fot: Przemysław Bohonos

Fot: Przemysław Bohonos

Na dzień przed zawodami wioślarskimi sportowcy z całej Europy wzięli udział w treningach, aby zapoznać się z torem regatowym i poćwiczyć przed weekendową rywalizacją. Po południu odbyło się losowanie torów, a wieczorem miało miejsce oficjalne otwarcie Mistrzostw Europy Juniorów U-19.

Warto podkreślić, że tegoroczne zawody, których gospodarzem jest Kruszwica, to zmagania wioślarzy z 26 europejskich federacji członkowskich. Dla wielu z nich to pierwszy taki egzamin na skalę międzynarodową. Co więcej, to właśnie Kruszwica będzie dla niektórych okazją do zdobycia cennego doświadczenia przed Mistrzostwami Świata w Wioślarstwie do lat 19, które odbędą się w St. Catharines w Kanadzie.

 

Gości i zgromadzonych powitał prezes Klubu Wioślarskiego „Gopło” Kruszwica, Stefan Janeczek. Jako szef Komitetu Organizacyjnego podkreślił on wagę międzynarodowych mistrzostw.

 

W ceremonii otwarcia Mistrzostw Europy Juniorów w Wioślarstwie wzięli udział przedstawiciele europejskiego i polskiego wioślarstwa, zaproszeni goście, zawodnicy, trenerzy i kibice. Słowa uznania wobec młodych wioślarzy oraz organizatorów przekazała prezes European Rowing, Annamarie Phelps.

 

„Bardzo dziękujemy za całą pracę, którą włożyliście jako komitet organizacyjny w przygotowanie tych mistrzostw. Słowa podziękowania kieruję również do wszystkich sędziów, którzy będą pracować podczas tego wydarzenia. Trenerzy i wszyscy wspierający zawodników – wasza praca będzie teraz widoczna. Za chwilę zobaczycie swoich wychowanków na wodzie. Słowa uznania także dla rodzin, które tutaj przyjechały. Wielu z Was przebyło cały kontynent, ale wasza najdłuższa droga ma już 18 i 19 lat. Zrobiliście wiele, aby wasze dzieci znalazły się tutaj ” – podkreśliła prezes European Rowing, Annamarie Phelps.

 

Głos zabrał również Burmistrz Kruszwicy, Mikołaj Bogdanowicz. Podkreślił on walory przyrodnicze i historyczne gminy.

 

„Cieszę się, że mogliśmy was tutaj zaprosić. Kruszwica to także długa historia związana z wioślarstwem. Chciałbym podziękować władzom klubu wioślarskiego, panu Stefanowi Janeczkowi oraz wszystkim zaangażowanym w realizację tego wydarzenia. Gościmy Was, zawodników różnych reprezentacji, i mamy nadzieję, że pobyt w Kruszwicy przyniesie cenne doświadczenia i pozostanie w waszej pamięci. Reprezentujecie swoje kadry narodowe, co jest szczególnym powodem do dumy” – dodał Mikołaj Bogdanowicz.