Przez pierwsze trzy kwartały 2024 roku polskie lotniska obsłużyły ponad 45,6 mln pasażerów (wynik Bydgoszczy to 292,2 tys.), z czego prawie 35,2 mln to loty międzynarodowe (z Polski), a zdefiniowany ruch wewnątrz kraju to mniej niż 3 mln. Sprawdźmy jakie są najpopularniejsze kierunki zagraniczne z Polski.
Na pierwszym miejscu jest Londyn, które ma w swoim promieniu aż 6 lotnisk, z ponad 1,2 mln pasażerów, co stanowi ponad 9% całego ruchu zagranicznego z Polski. Z Bydgoszczy mamy loty na lotniska Londyn Stansted i Londyn Luton. Drugie miejsce już tylko z 3,41% udziałem to stolica Norwegi Oslo – bezpośrednio możemy polecieć w okolicy z Gdańska. Trzecie miejsce to niemiecki Frankfurt z 3,25% udziałem – loty z Bydgoszczy do tego portu wrócą za kilka tygodni. Później mamy dwa włoskie kierunki Mediolan i Rzym. Oba te kierunki obsługują sąsiednie lotniska w Poznaniu i Gdańsku. Do Rzymu z Bydgoszczy mogliśmy w przeszłości latać przez kilka miesięcy. Siódme miejsce to Amsterdam w Holandii – tego kierunku sąsiednie lotniska nie obsługują, najbliżej mamy zatem Warszawę. Kolejna lokata to Kopenhaga w Danii z lotami z Gdańska. Dziewiąta lokata to Monachium z lotami z Gdańska i Poznania, a pierwszą dziesiątkę zamyka Barcelona do której możemy polecieć z Gdańska.
Przyjrzyjmy się dalej destynacją bydgoskiego lotniska – na 12 pozycji jest hiszpańskie Alicante z 1,53% udziałem, gdzie za kilka tygodni uruchomione będzie połączenie z Bydgoszczy. 15-miejsce to stolica Irlandii Dublin z 1,47% udziałem. Bristol, ani Birmingham nie znajdują się w TOP25 najpopularniejszych kierunków z Polski, tak samo jak kierunki czarterowe z Bydgoszczy.
Bydgoszcz opiera się na lotach międzynarodowych
Ze wspomnianych 2,7 mln lotów wewnątrzkrajowych w trzech kwartałach, udział bydgoskiego lotniska to 26.623 pasażerów, w stosunku do ponad 265 tys. pasażerów międzynarodowych.