Na początku czerwca inowrocławski ratusz wybrał wykonawcę dla budowy krytego lodowiska przy szkole podstawowej na Rąbinie. Inwestycja w całości będzie kosztować niecałe 8 mln zł i będzie tańsze od lodowiska budowanego w sąsiedniej Kruszwicy. Wątpliwości co do założeń projektu ma już Inowrocławskie Towarzystwo Hokejowe.
Organizacja z którą związany jest Marek Słabiński, od wielu lat zabiegała o budowę lodowiska w Inowrocławiu. Dzisiaj słyszymy w niej jednak pewien niepokój – padają zarzuty o brak umieszczenia w projekcie zaplecza socjalnego w postaci szatni oraz szyna konserwująca płytę lodową tzw rolba ulokowana jest na zewnątrz obiektu. Ze względu na wysokie koszty energii niezbędnej do schłodzenia płyty lodowej podobne rozwiązanie (w nowo realizowanych projektach) nigdzie nie występuje. Wrażenia na Inowrocławskim Towarzystwie Hokejowym nie robi też plan zrobienia zadaszenia z materiału przypominającego plandekę.
Ze względu na to ,że w zaprezentowanym, PFU brak jest proponowanych chillerów( urządzeń chłodniczych) chcieliśmy zobaczyć jak to jest realizowane w sąsiednich obiektach. .Aby uzyskać więcej informacji zdecydowaliśmy się odwiedzić w miesiącu kwietni b.r. nowo wybudowany obiekt w Nakle nad Notecią( całkowity koszt wybudowania lodowiska to 9,5 mln zł). Tam wykorzystano chillery amerykańskiej firmy Lennox co przełożyło się na bardzo niskie koszty eksploatacji hali lodowej. Miesięczne zużycie energii elektrycznej wynosi tam ok.15 000 kWh co mnożąc przez cenę 1 kWh daje ok. 17 tys zł. W Nakle sezon trwał od 12 grudnia, minionego roku, do 15 marca roku bieżącego. W wymienionym czasie sprzedano tam ok.20 000 biletów. Cena 1 godziny korzystania z lodowiska wynosi 20 zł( bilet normalny) Rezerwacja całej płyty za godzinę to koszt w wysokości 500 zł. Tym samym Lodowisko nakielskie jest dochodowe – pisze Inowrocławskie Towarzystwo Hokejowe, które odwołuje się również do Kruszwicy – Drugim obiektem o podobnej wielkości jest lodowisko w Kruszwicy( całkowity koszt to 10,2 mln zł). Obiekt został zaprojektowany w szczegółach z dużym zaangażowaniem Burmistrza i jego pracowników. Jednocześnie należy stwierdzić , że Burmistrz Kruszwicy z dużą życzliwością przyjął nasze uwagi do projektu hali lodowej. Projekt zakłada termoizolację obiektu co gwarantuje mu już na starcie niskie koszty eksploatacji. Fronton elewacji , przypomina nasz pierwszy projekt zrealizowany wspólnie z architektami z bydgoskiego Archigeum.
Na tym etapie na większe zmiany może być już za późno, bo jest już po przetargu. Zanim wykonawca rozpocznie budowę będzie musiał wykonać projekt, zatem jest jeszcze pole do pewnych zmian. Trudno może być jednak zadowolić inowrocławskich hokeistów przy złożeniu potrzeby zmieszczenia się w kwocie do 8 mln zł.

Od 2009 roku związany z lokalnymi mediami. Specjalizuje się w tematach dotyczących infrastruktury, polityki regionalnej oraz funkcjonowaniu samorządów.






