Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMłyn, który był sercem Młynów Rothera, powróci jako jako koło zamachowe centrum nauki

Młyn, który był sercem Młynów Rothera, powróci jako jako koło zamachowe centrum nauki

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 09 czerwiec 2022 16:30
Młyn, który był sercem Młynów Rothera, powróci jako jako koło zamachowe centrum nauki Fot: Robert Sawicki / UMB

W piątek ratusz ogłosi przetarg na zagospodarowanie dawnego młyna w Młynach Rothera, w którym ma powstać instalacja nazwana ,,Młyn Maszyna”, która będzie pełnić rolę centrum kultury. Planuje się udostępnienie tej przestrzeni gościom w połowie przyszłego roku.

- Bardzo nam zależało na tym, żeby tę wystawę, jej treść osadzić w konkretnym miejscu w Młynach Rothera, stąd odwołanie do młyna, który istniał w przeszłości – wyjaśnia Sylwia Mularczyk, zaangażowana w opracowanie koncepcji ,,Młyna Maszyny”. Ta instalacja ma być typowo techniczna, pokazywać zjawiska fizyczne, ale jednocześnie oparta będzie o działającą w przeszłości konstrukcję młyna, który mielił ziarna na mąkę - Przejdziemy całą drogę od ziarna do mąki – wyjaśnia Mularczyk - Będzie o działaniu urządzeń pracujących w młynach, ale nie tylko XIX wiecznych, ale także współczesnych.


W toku prac nad koncepcją natrafiano na archiwalne materiały pokazujące jak funkcjonowały Młyny Rothera w przeszłości, które stały się jednocześnie inspiracją dla tworzonego centrum kultury - Mechanizm, który został przygotowany specjalnie dla tego obiektu był po prostu niesamowity. To był system naczyń połączonych, każde urządzenie było zależne od następnego, było bardzo skomplikowane, nowoczesne jak na tamte lata. Piękno tych mechanizmów i całej tej maszyny, która stanowiła serce tego obiektu tak nas zachwyciło,że nie było wątpliwości – opowiada Sylwia Mularczyk.

 

Gości przyciągać mają specjalne stanowiska interaktywne - Będzie wyposażona w specjalnie zbudowane stanowiska, które będą służyć do samodzielnego eksperymentowania – wyjaśnia Mularczyk.

 

- Dla nas centrum nauki to przestrzeń, takie miejsce gdzie pomagamy zrozumieć – nas samych, świat otaczają, to jak świat działa, to jak działają różne urządzenia, jaka jest mechanika zjawisk. Odpowiadanie na pytanie – dlaczego? To jest właśnie domena centrów nauki – mówi dyrektor Parku Kultury w Młynach Rothera Sławomir Czarnecki - To jest budzenie ciekawości, pokazywanie, że wspólne odgrywanie świata może dawać radość.

 

W przygotowaniu jest już pierwsza stała instalacja nazwana ,,Węzły”, która ma opowiadać o dziedzictwie przemysłowym Bydgoszczy wraz jego korelacją z transportem, przede wszystkim rzecznym.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

 • Tegoroczny sierpień pod względem problemu suszy może być najgorszy od dekad

  Polska jest jednym z państw najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, który postępuje wraz ze zmianami klimatu. Obok wysokich temperatur problem niedoboru wody pogłębia też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami, które następują po okresach ubogich w deszcz. Szacuje się, że podczas 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody, pod warunkiem wdrożenia odpowiednich rozwiązań, które pozwolą ją efektywnie gromadzić i dalej zagospodarować. – Woda opadowa jest ogromnym potencjałem i jest jej wielokrotnie więcej niż tej, którą mamy w miastach. Naszym celem powinno być wykorzystanie tego potencjału – podkreśla Tomasz Grochowski z Retencja.pl.

Wiadomości z regionu