Jesteś tutaj: HomeInowrocławBlisko tysiąc pielgrzymów z Archidiecezji Gnieźnieńskiej dotarło na Jasną Górę

Blisko tysiąc pielgrzymów z Archidiecezji Gnieźnieńskiej dotarło na Jasną Górę

Napisane przez  Ł.R. / Biuro Prasowe Jasnej Góry Opublikowano w Inowrocław sobota, 06 sierpień 2022 11:50
Blisko tysiąc pielgrzymów z Archidiecezji Gnieźnieńskiej dotarło na Jasną Górę Fot: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Dzisiaj na Jasnej Górze obchodzone będą obchody święta Przemienienia Pańskiego, na tę okoliczność od wielu lat schodzą się piesze pielgrzymki z całej Polski. Piesza pielgrzymka z Archidiecezji Gnieźnieńskiej, w której spore grono stanowią pątnicy z województwa kujawsko-pomorskiego, dotarła w piątek 5 sierpnia, aby po noclegu uczestniczyć w dzisiejszym święcie.

 

Wspomnieć należy, że wśród uczestników tej pielgrzymki znaleźli się też uchodźcy z Ukrainy -  To są bracia i siostry, którzy mieszkają w naszym domu rekolekcyjnym archidiecezji gnieźnieńskiej. Dzielimy z nimi ból, który przeżywają, ale czujemy też wielką radość, bo idą z nami. Oczywiście towarzyszyła nam modlitwa o pokój, z nimi i za nich - mówił mocno wzruszony ks. Wojciech Orzechowski, kierownik pielgrzymki gnieźnieńskiej.

 

W tym roku Archidiecezja Gnieźnieńska ma jubileuszową, bo 40. pieszą pielgrzymkę. Pielgrzymi wyruszyli z Gniezna w czwartek 28 lipca, co prawda nie wszyscy, bowiem grupy promieniste wyruszały z całego terenu archidiecezji. Dość sporo pielgrzymów stanowią Kujawiacy, wyruszający z parafii w Inowrocławiu, w Pakości, w Janikowie, w Strzelnie, w Kruszwicy. W piątek na Jasnej Górze pojawili się też rowerowi pielgrzymi, którzy także wyjechali z terenu archidiecezji, aby wspólnie uczestniczyć w sobotnich uroczystościach.

 

Pielgrzymi z parafii pw. Świętej Jadwigi w Inowrocławiu

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

« Sierpień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Brytyjscy dokerzy w walce o bolszewicką sprawę

  Dzisiaj przypada 102 rocznica Bitwy Warszawskiej, która nie tylko uratowała niepodległość dopiero co odzyskaną przez Polskę, ale też co przyznaje wielu zachodnich polityków, zachowała Traktat Wersalski, który w przypadku pochodu bolszewizmu na zachód by upadł, bowiem bolszewicy chcieli w Europie zaprowadzić swój ład. Mówimy dzisiaj o Cudzie nad Wisłą, o tym, że osamotniona Polska sama powstrzymała ten bolszewicki pochód, w czym jest oczywiście dużo prawdy.

Wiadomości z regionu