Jesteś tutaj: HomeInowrocławBlisko tysiąc pielgrzymów z Archidiecezji Gnieźnieńskiej dotarło na Jasną Górę

Blisko tysiąc pielgrzymów z Archidiecezji Gnieźnieńskiej dotarło na Jasną Górę

Napisane przez  Ł.R. / Biuro Prasowe Jasnej Góry Opublikowano w Inowrocław sobota, 06 sierpień 2022 11:50
Blisko tysiąc pielgrzymów z Archidiecezji Gnieźnieńskiej dotarło na Jasną Górę Fot: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Dzisiaj na Jasnej Górze obchodzone będą obchody święta Przemienienia Pańskiego, na tę okoliczność od wielu lat schodzą się piesze pielgrzymki z całej Polski. Piesza pielgrzymka z Archidiecezji Gnieźnieńskiej, w której spore grono stanowią pątnicy z województwa kujawsko-pomorskiego, dotarła w piątek 5 sierpnia, aby po noclegu uczestniczyć w dzisiejszym święcie.

 

Wspomnieć należy, że wśród uczestników tej pielgrzymki znaleźli się też uchodźcy z Ukrainy -  To są bracia i siostry, którzy mieszkają w naszym domu rekolekcyjnym archidiecezji gnieźnieńskiej. Dzielimy z nimi ból, który przeżywają, ale czujemy też wielką radość, bo idą z nami. Oczywiście towarzyszyła nam modlitwa o pokój, z nimi i za nich - mówił mocno wzruszony ks. Wojciech Orzechowski, kierownik pielgrzymki gnieźnieńskiej.

 

W tym roku Archidiecezja Gnieźnieńska ma jubileuszową, bo 40. pieszą pielgrzymkę. Pielgrzymi wyruszyli z Gniezna w czwartek 28 lipca, co prawda nie wszyscy, bowiem grupy promieniste wyruszały z całego terenu archidiecezji. Dość sporo pielgrzymów stanowią Kujawiacy, wyruszający z parafii w Inowrocławiu, w Pakości, w Janikowie, w Strzelnie, w Kruszwicy. W piątek na Jasnej Górze pojawili się też rowerowi pielgrzymi, którzy także wyjechali z terenu archidiecezji, aby wspólnie uczestniczyć w sobotnich uroczystościach.

 

Pielgrzymi z parafii pw. Świętej Jadwigi w Inowrocławiu

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

« Marzec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Afera z toruńskimi rekolekcjami

  W poniedziałek rozpoczęły się Toruńskie Spotkania Młodych jako rekolekcje wielkopostne w parafii św. Maksymiliana Kolbe. Forma przekazu sprawiła, że o wydarzeniu mówią media z całego kraju, a nagrania krążą po internecie. W ramach tych rekolekcji zaprezentowano młodzieży przedstawienie w którym mamy chociażby scenę jak półnagiej dziewczynie mężczyzna zakłada na szyję obroże i ciągnie ją przez kościół na smyczy, do tego dochodzi szereg wulgaryzmów. Z uwagi na charakter nagrań, nie widzimy potrzeby ich publikowania.

 • W bólach Sejmik Województwa przyjął stanowisko w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II

  Dziś upominając się o poszanowanie dobrego imienia Patrona naszego województwa, bronimy prawa każdego człowieka do poszanowania jego godności – napisał Sejmik Województwa w uchwale podjętej w poniedziałek 27 marca. Wcześniej z listem otwartym w tej sprawie zwróciła się do samorządowców Solidarność. Podjęcie tego stanowiska nie było jednak tak oczywiste jak mogło się wydawać, sporo niejasności mogła budzić kuchnia polityczna.

Wiadomości z regionu