W miniony poniedziałek i we wtorek pracownicy ZDMiKP wykonali czyszczenie płyty Starego Rynku, jak się spojrzy na nią z perspektywy to wygląda w miarę, gdy przyjrzymy się już detalom z bliska, to zobaczymy jednak ślady eksploatacji. Subiektywnie można jednak powiedzieć, że wygląda to znacznie lepiej niż w poprzednich latach.
We wtorek 16 maja 2023 r. o godz. 14:00 w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, nr sali 28 będzie miała miejsce kolejna rozprawa dotycząca Piotra Bartoszcze. Wnioskodawców reprezentować będzie Mec. Anna Bufnal. Rodzina Piotra - żona i 4 dzieci już kolejny rok czekają na pozytywne zakończenie sprawy. Państwo dużo mówi o zbrodniach komunistycznych, czy jednak rodzina zmarłego doczeka się wypłaty zadośćuczynienia?
Od prawie 20 lat Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wyróżnia najlepsze inwestycje na rzecz turystyki wodnej. Wśród laureatów ,,Przyjaznego Brzegu 2022” znalazła się przystań w Starym Fordonie. Z kilkudziesięciu zgłoszonych projektów postanowiono wyróżnić 16, jako jedyną realizację z województwa kujawsko-pomorskiego. Indywidualnie wyróżniono też Jana Światłowskiego.
O protestach w Europie zachodniej wywołanych m.in. najnowszym raportem naukowców z Copernicus Climate Change Service na zlecenie Komisji Europejskiej wspomnieliśmy już w poniedziałkowym ,,Przeglądzie zagranicznym”. Według tego raportu rok 2022 był najcieplejszy w Europie w historii pomiarów czyli od 1950 roku, gdy są one wykonywane. Z uwagi na rangę problemu, przyglądamy się temu raportowi w osobnej publikacji.
W maju w Bydgoszczy miał się zakończyć cykl FIDE Grand Prix Kobiet – to cykl 4 turniejów organizowanych na całym świecie dla najlepszej 16 zawodniczek, dwie najlepsze szachistki po tym cyklu powalczą o tytuł mistrzyni świata. Za nami zawody w kazachskiej Astanie, w Monachium i w indyjskim New Delhi, cykl zamiast w Bydgoszczy będzie jednak zakończony w drugiej połowie maja turniejem w stolicy Cypru Nikozji. Poszło o Rosjanki. W polskich mediach trudno znaleźć jednak o tym jakiekolwiek wzmianki.
Na temat pocisku, który spadł niemalże pod samą Bydgoszczą powstało już wiele hipotez, w środę radio RMF FM ujawniło, że Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych zakończył swoje prace, co pozwoliło ustalić, że pod Bydgoszczą spadł pocisk manewrujący Ch-55. Ta informacja nie została przez MON ani potwierdzona, ani zdementowana, można zatem przyjmować ją jako aktualną na dzisiaj wersję.
Europejskie Centrum Architektury, Dizajnu i Studiów Miejskich wraz z amerykańskim Chicago Athenaeum nagradza 40 najlepszych architektów poniżej 40 roku życia. Wśród tegorocznych laureatów znalazło się 3 Polaków, w tym Przemysław Gawęda z pracowni Archigeum, ostatnio zaangażowany w rozwój skoków narciarskich. Celem nagród 40under40 jest wskazywanie najbardziej obiecujących postaci w dziedzinie światowej architektury, zatem znalezienie się w tym gronie to ogromne wyróżnienie.
Pierwsza noc muzeów została zorganizowana 26 lat temu w Berlinie, w Polsce jest to młodsza tradycja, w Bydgoszczy mamy już za sobą kilka edycji, które spotykają się co roku ze sporym zainteresowaniem bydgoszczan, a gdy w pandemii trzeba było wszystko znacznie ograniczyć, widoczny był nawet spory głód. W najbliższą sobotę około 20 bydgoskich instytucji zaprasza wszystkich chętnych, w wielu wypadkach nawet do późnych godzin nocnych.
Niezwykłe emocje i wspaniałe rezultaty - 5. Memoriał Ireny Szewińskiej spełnił nadzieje wszystkich. Na stadionie bydgoskiego Zawiszy byliśmy świadkami wielu fantastycznych rezultatów, padły też nowe rekordy mityngu. Nie zabrakło udanych występów reprezentantów Polski - Wojciecha Nowickiego, Piotra Liska czy Filipa Ostrowskiego.
W sobotę na torze regatowym w Brdyujściu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we wioślarstwie, które zgromadził blisko 300 zawodników z całej Polski, choć w klasyfikacji generalnej triumfowały uczelnie z kujawsko-pomorskiego.
Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.
Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.