Jesteś tutaj: HomeMagazynPrzegląd zagraniczny: Węgry z pompą obchodziły wspomnienie św. Stefana

Przegląd zagraniczny: Węgry z pompą obchodziły wspomnienie św. Stefana

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn poniedziałek, 21 sierpień 2023 19:05
Przegląd zagraniczny: Węgry z pompą obchodziły wspomnienie św. Stefana Fot: Magyarország Kormánya

Święty Stefan to pierwszy historyczny władca Węgier, jego korona to natomiast najważniejszy symbol węgierskiej państwowości. Przypadające w Kościele 20 sierpnia wspomnienie tego świętego to na Węgrzech jedno z ważniejszych świąt, co roku obchodzone z ,,pompą”, tradycyjnym jego elementem jest składanie ślubowania przez nowo powołanych oficerów.

Wielkie świętowanie Świętego Stefana rozpoczęło się właściwie już w piątek i trwało przez cały weekend. Pokazy lotnicze nad Dunajem oraz wielka inscenizacja świetlna, z wykorzystaniem pirotechniki, to najbardziej widowiskowe elementy obchodów. Wydarzeń towarzyszących w stolicy Budapeszcie było sporo.

 

Budapeszt to bez wątpienia najważniejsza stolica Europy tego weekendu, bowiem w sobotę rozpoczęły się lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata.

 

W pacie politycznym znalazła się natomiast Hiszpania, lipcowe przedterminowe wybory wygrali co prawda ludowcy, ale niewiele pokonali socjalistów, w rezultacie żadna ze stron nie jest wstanie zbudować większości, pojawiają się głosy o potrzebie przeprowadzenia na jesień nowych wyborów.

 

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu