Jesteś tutaj: HomeNakielskiNiemcy wysadzili, ale po 80 latach został odbudowany

Niemcy wysadzili, ale po 80 latach został odbudowany

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki piątek, 20 grudzień 2019 12:45
Niemcy wysadzili, ale po 80 latach został odbudowany Fot: Facebook / Kamila Czechowska

Równo za tydzień – 27 grudnia – przypadnie 101 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W Szubinie hołd powstańcom będzie można oddać przed nowym,, okazałym pomnikiem. A właściwie starym, ale o bujnej historii tego pomnika poniżej.

,,Bohaterom Powstania Wielkopolskiego Rodacy” głosił napis na pomniku wybudowanym z okazji 20-lecia wyzwolenia Szubina – w 1939 roku. Miało to miejsce tuż przed wybuchem wojny – Niemcy po wkroczeniu do Polski starali się niszczyć wszystko co przypominało o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim, które z punktu widzenia niemieckich interesów było klęską. Powstanie Wielkopolskie miało wpływ na powrót Poznania, Inowrocławia, czy Bydgoszczy do Polski. Przed końcem 1939 roku pomnik wysadzono.

 

W styczniu 2018 roku pojawiła się inicjatywa odbudowy Pomnika Mogiły, powołano Komitet Obywatelski, którego działanie wsparły władze Szubina. W grudniu pomnik powrócił, stąd też przed nim odbędą się w styczniu szubińskie uroczystości.

 

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

Wiadomości z regionu