Jesteś tutaj: HomeKoronowo i Pruszcz,,Musimy wspólnie nauczyć żyć się ze sobą” - w Pieczyskach odbył się piknik integracyjny dla Ukraińców

,,Musimy wspólnie nauczyć żyć się ze sobą” - w Pieczyskach odbył się piknik integracyjny dla Ukraińców

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo piątek, 25 marzec 2022 10:51

W gminie Koronowo według oficjalnych danych, które mogą być nie pełne (nie ma obowiązku rejestrowania się uchodźców) przebywa przeszło 400 ukraińskich uchodźców, to procentowo patrząc do populacji gminy dość dużo. Dzięki współpracy wielu środowisk i instytucji pomoc funkcjonuje jednak bardzo dobrze.

 

W czwartek odbył się w Pieczyskach piknik integracyjny, w czasie którego przygotowano m.in. warsztaty muzyczne i ognisko z kiełbaskami. Oprócz integracji chodziło też, aby uchodźcy mogli zdystansować się od złych wspomnień z ogarniętej wojną ojczyzny.

 

- Ma na celu zintegrować społeczeństwo, które do nas tutaj przyjechało, czyli uchodźców, których mamy w gminie przeszło 400 – wyjaśnia nam burmistrz Patryk Mikołajewski.

 

Piknik otwarty został odśpiewaniem hymnu Ukrainy, później był też hymn Polski. Ten uroczysty element wynikał z faktu, że spotkanie poprowadzili koronowscy harcerze. Głównym organizatorem był Miejski Ośrodek Kultury.

 

- Myślę, że sami na własnej skórze przekonaliście się, że ludzie w Koronowie to mądrzy, a przede wszystkim dobrzy ludzie i nic złego, przykrego was tutaj nie spotka – zwrócił się do gości burmistrz Mikołajewski - Musimy wspólnie nauczyć żyć się ze sobą, bo nie wiemy jak długo to potrwa.

 

Zdecydowana większość uchodźców przebywa w mieszkaniach prywatnych, w gminie funkcjonują też trzy zbiorowe ośrodki oraz prowadzony dzięki wsparciu głównie Brytyjczyków w Tryszczynie o którym więcej piszemy (Uchodźców przywieźli do nas spod samej granicy. Pomagać mogą dzięki wpłatom od Brytyjczyków)

 

Burmistrz informuje nas, że dziennie numery PESEL gmina nadaje około 30 osobom, przez co ten proces przebiega dość sprawnie, bowiem w ciągu 2-tygodni wszyscy zainteresowani powinni móc załatwić tą formalność, która otworzy drogę do uzyskania finansowej pomocy socjalnej.

 

Proboszcz koronowskiej bazyliki planuje również odprawienie Mszy Świętej w rycie wschodnim, z myślą o potrzebach duchowych uchoźców.

 

Warte obejrzenia

« Sierpień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
  • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

    W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

    Etykiety: covid19
  • Brytyjscy dokerzy w walce o bolszewicką sprawę

    Dzisiaj przypada 102 rocznica Bitwy Warszawskiej, która nie tylko uratowała niepodległość dopiero co odzyskaną przez Polskę, ale też co przyznaje wielu zachodnich polityków, zachowała Traktat Wersalski, który w przypadku pochodu bolszewizmu na zachód by upadł, bowiem bolszewicy chcieli w Europie zaprowadzić swój ład. Mówimy dzisiaj o Cudzie nad Wisłą, o tym, że osamotniona Polska sama powstrzymała ten bolszewicki pochód, w czym jest oczywiście dużo prawdy.

Wiadomości z regionu