Jesteś tutaj: HomeKoronowo i Pruszcz,,Musimy wspólnie nauczyć żyć się ze sobą” - w Pieczyskach odbył się piknik integracyjny dla Ukraińców

,,Musimy wspólnie nauczyć żyć się ze sobą” - w Pieczyskach odbył się piknik integracyjny dla Ukraińców

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo piątek, 25 marzec 2022 10:51

W gminie Koronowo według oficjalnych danych, które mogą być nie pełne (nie ma obowiązku rejestrowania się uchodźców) przebywa przeszło 400 ukraińskich uchodźców, to procentowo patrząc do populacji gminy dość dużo. Dzięki współpracy wielu środowisk i instytucji pomoc funkcjonuje jednak bardzo dobrze.

 

W czwartek odbył się w Pieczyskach piknik integracyjny, w czasie którego przygotowano m.in. warsztaty muzyczne i ognisko z kiełbaskami. Oprócz integracji chodziło też, aby uchodźcy mogli zdystansować się od złych wspomnień z ogarniętej wojną ojczyzny.

 

- Ma na celu zintegrować społeczeństwo, które do nas tutaj przyjechało, czyli uchodźców, których mamy w gminie przeszło 400 – wyjaśnia nam burmistrz Patryk Mikołajewski.

 

Piknik otwarty został odśpiewaniem hymnu Ukrainy, później był też hymn Polski. Ten uroczysty element wynikał z faktu, że spotkanie poprowadzili koronowscy harcerze. Głównym organizatorem był Miejski Ośrodek Kultury.

 

- Myślę, że sami na własnej skórze przekonaliście się, że ludzie w Koronowie to mądrzy, a przede wszystkim dobrzy ludzie i nic złego, przykrego was tutaj nie spotka – zwrócił się do gości burmistrz Mikołajewski - Musimy wspólnie nauczyć żyć się ze sobą, bo nie wiemy jak długo to potrwa.

 

Zdecydowana większość uchodźców przebywa w mieszkaniach prywatnych, w gminie funkcjonują też trzy zbiorowe ośrodki oraz prowadzony dzięki wsparciu głównie Brytyjczyków w Tryszczynie o którym więcej piszemy (Uchodźców przywieźli do nas spod samej granicy. Pomagać mogą dzięki wpłatom od Brytyjczyków)

 

Burmistrz informuje nas, że dziennie numery PESEL gmina nadaje około 30 osobom, przez co ten proces przebiega dość sprawnie, bowiem w ciągu 2-tygodni wszyscy zainteresowani powinni móc załatwić tą formalność, która otworzy drogę do uzyskania finansowej pomocy socjalnej.

 

Proboszcz koronowskiej bazyliki planuje również odprawienie Mszy Świętej w rycie wschodnim, z myślą o potrzebach duchowych uchoźców.

 

Warte obejrzenia

« Maj 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

  • Śmierć i zniszczenie – to dzieło waszych przyjaciół!

     To zdjęcia zniszczonego wojną Chersonia, znajdującego się obecnie pod okupacją rosyjską. Okupacyjne władze kilka dni temu zapowiedziały włączenie go do Federacji Rosyjskiej jako terenu anektowanego. Kilka dni temu ukazał się raport, z którego wynika, że w rejonie Chersona Rosjan wspierali Syryjczycy związani z reżimem Al Assada, którego – co najbardziej przeraża – niektórzy lokalni politycy z naszego regionu próbowali prezentować jako przyjaciela.

  • Gdyby zwiększyć liczbę okręgów kto zyska,a kto straci?

    W ostatnim czasie pojawiło się sporo spekulacji na temat zmiany ordynacji wyborczej. Publicznie nikt w obozie rządzącym tego jednak nie potwierdza, stąd też trudno mówić o jakimkolwiek konkrecie. Nie mniej jednak Prawo i Sprawiedliwość reformuje swoje struktury, tworząc 100 komitetów okręgowych – struktury w okręgu bydgoskim będą podzielone na okręg bydgoski (północny) i inowrocławski (południowy). Niektórzy uważają, że to wstęp do zwiększenia liczby okręgów do Sejmu z 41 obecnie do 100. Jakby taka zmiana przełożyła się na wynik wyborów?

Wiadomości z regionu