Formalnie 679. urodziny Bydgoszczy przypadną w sobotę, z uwagi na okres świąteczny uroczysta sesja Rady Miasta, będąca okazją do spotkania się grup pracujących na co dzień dla miasta oraz wręczenia najważniejszych odznaczeń, odbyła się w środę 16 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury.
Gości przywitał mogący budzić zachwyt występ dziecięcego zespołu Rubinki z Państwowej Szkoły Muzycznej w Bydgoszczy – zapewne zaproszenie akurat tego zespołu nie było przypadkiem, bo ta szkoła otrzymała wysokie wyróżnienie, ale o tym później.
Część oficjalną rozpoczęło odegranie Hejnału Bydgoszczy, który można nazywać naszym hymnem, co poprzedziło uroczyste wprowadzenie sztandaru Miasta Bydgoszczy.
W dalszej kolejności, jak to na urodzinach, wypadałoby złożyć życzenia – Żeby to miasto wyznaczało kierunek dla najbliższych miast. Dla miast i gmin z Metropolii Bydgoszcz i całego regionu. Wierzę, że wypracowane w Bydgoszczy rozwiązania m.in. w zakresie dostępności, dbania o klimat, będą tymi, które będą implementowane przez inne miasta – mówiła przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska.
Prezydent Rafał Bruski bardziej skupił się na refleksji – Trwa dyskusja o hierarchii miast – każdy zna swoje miasto, te słabsze i mocniejsze strony, ale przyjrzyjmy się co zauważyli eksperci, którzy pracują nad tym dokumentem i trochę zewnątrz i nawet bardzo z zewnątrz – kierując się obiektywnymi wskaźnikami wyszukali kilka silnych stron, tych najsilniejszych naszego miasta – podkreślał włodarz Bydgoszczy, po czym zaczął wymieniać – Silna gospodarka wspierana przez bydgoskie uczelnie, przez bydgoskie szkoły. Gospodarka, która funkcjonuje na międzynarodowych rynkach, skutecznie konkurując z największymi firmami albo z nimi współpracując. Drugi obszar bardzo silny w Bydgoszczy to jest wojskowość – jesteśmy drugim co liczebności garnizonem w Wojsku Polskim i polską stolicą NATO – mamy już sześć jednostek NATO-owskich. Kolejnym silnym wyzwaniem jest silny ośrodek kulturalny ze wspaniałymi instytucjami, doceniany najbardziej w dziedzinie muzyki.
Medale Kazimierza Wielkiego najwyższym odznaczeniem
Po wystąpieniach wręczono przyznane przez Radę Miasta Bydgoszczy Medale Kazimierza Wielkiego, które uchodzą za najwyższe odznaczenie w bydgoskim samorządzie. W tym roku medale otrzymał Państwowy Zespół Szkół Muzycznych, który świętuje 100. rocznicę utworzenia, z którego zespół Rubinki rozpoczął obchody oraz Zespół Pieśni i Tańca ,,Płomienie” wywodzący się z Młodzieżowego Domu Kultury nr 4. Indywidualnie wyróżniono byłą senator i wieloletnią dyrektor Pałacu Młodzieży, a także propagatorkę pamięci o Powstaniu Wielkopolskim Dorotę Kempkę oraz Adama Jaworskiego, byłego prezesa stowarzyszenia ,,Dzięki Wam”, angażującego się w pomoc potrzebującym, w tym ostatnio powodzianom, a wcześniej Ukraińcom, za co spotykał się z hejtem.
– Troszkę się czuję niezręcznie, bo mam świadomość, że to nie jest tylko moja zasługa – wyjaśniał Adam Jaworski – Dziękuję wszystkim darczyńcom, którzy zaufali, ale też dziękuję moim współpracownikom i wolontariuszom, bo tak naprawdę sam bym tego nie zrobił. Dzięki Wam wszystkim.
– To wyróżnienie jest dla nas wielkim symbolem wyróżnienia tego czym nasza szkoła dzieliła się przez ten wiek z Bydgoszczą, z regionem i z Polską – podkreślała dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej Joanna Derenda-Łukasik.
W dalszej części uroczyście wręczono też inne nagrody oraz stypendia. Zapraszamy do obejrzenie relacji filmowej z wydarzenia.