Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJeżeli parkingi Park&Ride pozostaną puste to Bydgoszcz może stracić dziesiątki milionów z Unii

Jeżeli parkingi Park&Ride pozostaną puste to Bydgoszcz może stracić dziesiątki milionów z Unii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 16 luty 2023 00:58

Pustki na parkingach typu Park&Ride to nie tylko kwestia wizerunkowa, ich budowa w zdecydowanej większości została sfinansowana przez Unię Europejską, stąd też jeżeli nie będą efektowne, wówczas Bruksela może zażądać zwrotu sporej kwoty. UE w tym zakresie opiera się na jasnych kryteriach, więc wyjaśnienia polityków, że coś będzie działać za kilka lat mogą być niewystarczające.

 

Koszt budowy systemu Park&Ride w Bydgoszczy, którego elementem jest też parking wielopoziomowy przy ulicy Grunwaldzkiej (jeszcze nie otwarty) to przeszło 45 mln zł, z czego Unia Europejska dofinansowała projekt w kwocie ponad 30 mln zł. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej chcąc pozyskać to dofinansowanie wskazywał, że parkingów Park&Ride skorzysta ponad 250 tys. samochodów, co ma przełożyć się na szacowany spadek emisji gazów cieplarnianych o ponad 263 tony CO2.

 

Patrząc na dane pokazujące liczbę korzystających z Park&Ride w pierwszych tygodniach to do osiągnięcia tego celu jesteśmy daleko. Pozostaje co prawda kwestia wyjaśnienia metodologii czasu w jakim efekt ma być osiągnięty, to co do zasady jest to okres 12 miesięcy od zakończenia realizacji projektu. Praktycznie można uznać, że jeszcze jego realizacja trwa z uwagi na to, że nie oddano kierowcom parkingu wielopoziomowego przy ulicy Grudziądzkiej (działający po sąsiedzku parking to podstrefa C SPP, czyli nieco inne zagadnienie), to jednak jeżeli radykalnie nie wzrośnie zainteresowanie Park&Ride to może się pojawić problem w kwestii dotacji unijnej. Teoretycznie jest możliwe uzyskanie odstępstwa w tym zakresie.

 

Z tego też powodu wskazujemy w naszych publikacjach, na potrzebę pilnego zrewidowania taryf.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu