Jesteś tutaj: HomeInowrocławLekceważenie zapytań radnych, to też niekiedy lekceważenie mieszkańców

Lekceważenie zapytań radnych, to też niekiedy lekceważenie mieszkańców

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 01 marzec 2021 15:24

Interpelacje to jedno z podstawowych narzędzi pracy parlamentarzystów i radnych różnych szczebli – nie jest to co prawda napisane literalnie w ustawie, ale utarło się to poprzez zwyczaj. Ustawowo natomiast np. prezydenci miast są zobowiązani udzielać odpowiedzi na interpelacje.

 

 

O interpelacjach można by napisać większy wywód, w parlamencie można zauważyć, że posłowie niektórzy piszą je na wyścigi, przez co robią się zatory w odpowiedziach na nie ze strony ministrów. W inowrocławskim samorządzie za dużo interpelacji w ostatnich miesiącach się nie pojawia, stąd też większego z nich problemu nie powinno być.

 

10 lutego radny Dobromir Szymański zwrócił się do prezydenta o otwarcie przez OSIR lodowiska. Zniesione obostrzenia pozwalają na działalność odkrytych lodowisk. Odpowiadający w imieniu prezydenta Ryszarda Brejzy, zastępca Wojciech Piniewski stwierdza, że otwieranie lodowiska to kompetencja dyrektora OSIR i do niego odsyła radnego. Przyznam, że z tego typu sytuacją dawno się nie spotkałem, w ,,cywilizowanych” samorządach w takiej sytuacji prezydent poprosiłby podległego sobie dyrektora OSIR o ustosunkowanie i udzielił radnemu odpowiedzi. W szczególności, że rola dyrektora OSIR jest bardziej wykonawcza, a prezydent jako urząd od kreowania pewnych decyzji. Stąd też zadziwiać może brak chęci odniesienia się do sprawy przez prezydenta.

Radny Szymański w swojej interpelacji również pytał jakie jest stanowisko inowrocławskiego ratusza w temacie lodowiska. To pytanie prezydent Brejza, piórem zastępcy prezydenta Piniewskiego zignorował. Dyrektor OSIR nie wydaje się natomiast uprawnionym do wydawania stanowiska ratusza.

 

 

 

 

 

Lekceważenie zapytań radnych, to też niekiedy lekceważenie mieszkańców

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Arriva: Pod pozorem oszczędności funduje się chaos

  W poniedziałek jako pierwsi poinformowaliśmy wręcz o rewolucyjnej zmianie na kujawsko-pomorskich torach. Marszałek Piotr Całbecki na sesji Sejmiku Województwa zakomunikował, że od 12 grudnia zakończy się współpraca województwa z Arrivą. Linie bez elektryfikacji ma przejąc Polregio, ale jak się przyznano, na dzisiaj nie posiada taboru. Taki obrót wydarzeń z zaskoczeniem odbiera Arriva.

  Etykiety: kolej
 • Skok na kasę zjednoczył radnych na sejmiku

  Nie codziennie zdarza się, że radni Sejmiku Województwa głosują niemal jednomyślnie. Okazją do działania ponad podziałami politycznymi była możliwość przyznania sobie około 60% podwyżek diet. Radni tłumaczyli to tym, że ostatni raz diety były podnoszone kilkanaście lat temu. Padła też deklaracja, że podwyżek nie będzie przez kolejne 20 lat, ale za kilka lat o tej deklaracji opinia publiczna może zapomnieć.

Wiadomości z regionu