Jesteś tutaj: HomeMagazynPrzegląd zagraniczny: To była najważniejsza debata w tej kadencji Parlamentu Europejskiego

Przegląd zagraniczny: To była najważniejsza debata w tej kadencji Parlamentu Europejskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn poniedziałek, 18 wrzesień 2023 20:17
Przegląd zagraniczny: To była najważniejsza debata w tej kadencji Parlamentu Europejskiego European Union, 2023

W ubiegłym tygodniu - po wakacyjnej przerwie wznowił pracę Parlament Europejski, zaczynając od najważneijszej debaty w roku, czyli ,,o stanie Unii Europejskiej". Była to właściwie najważniejsza debata w ostatnich latach, nie tylko z powodu wyzwań przed którymi stoimi jak wojna na Ukrainie, ale była to ostatnia debata ,,o stanie Unii" przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, co zresztą wyraźnie akcentowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von den Leyen w swoim wystąpieniu. Spraw o których warto wspomnieć z minonego tygodnia było więcej.

- Nasza dzisiejsza Unia odzwierciedla wizję ludzi, którzy marzyli o lepszej przyszłości po II wojnie światowej, marzyły o tym, aby demokratyczne kraje i narody współdziałały w upowszechnianiu pokoju i dobrobytu - mówiła Ursusa von den Leyen. Za kluczowe tematy, o których wspomniała Niemka należy uznać kryzys klimatyczny, w szczególności falę pożarów w południowej części kontynentu, najbardziej trudna sytuacja ma miejsce w Grecji.

- Na naszych oczach rodzi się Unia geopolityczna, która wspiera Ukrainę, która nieugina się przed agresją Rosji, która odpowiada na asertywność Chin - kontynuowała Ursula von den Leyen. W jej opinii ważne tematy to też wspieranie Ukrainy, czy pracę nad pionierskim prawem regulującym funkcjonowanie sztucznej inteligencji.

 

 

W dalszej debacie uzyskała ona wsparcie od swojej frekcji Europejskiej Partii Ludowej wyrażone przez Markfreda Webera. Socjaliści i Demokraci chwalili to, że udało się zjednoczyć ponad podziałami w sprawie Ukrainy, ale zarzucają już Von den Leyen za mało zaangażowania dla klimatu.  Lewica Nordycka wywodząca się z komunizmu krytykowała już wysoką inflację oraz wspieranie globalizacji poprzez nowe umowy handlowe, które w ich opinii nie sprzyjajom klimatowi. Polskim akcentem w tej debacie było wystąpienie w imieniu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów prof. Ryszarda Legutko który wypominał wysoką inflację oraz to, że jeszcze niedawno mógł funkcjonować gospodarczy sojusz niemiecko-rosyjski.

Ważnym wydarzeniem było też drugie w historii wystąpienie w Parlamencie Europejskim liderki białoruskiej opozycji Swietłany Cichonauskiej, która wprost mówiła, że Putin i Łukaszenka dążą do aneksji przez Rosję Białorusi - Chodzi o to, aby była taka otwarta rana na kontynencie europejskim, aby Europa nie mogła się zrosnąć w całość i nie mogła być pokojowym kontynentem - mówiła - Terror, który został rozpętany przeciwko obywatelom Białorusi, zwiększył tylko naszą determinację. KGB, grupa Wagnera, czy Kreml nie są wstanie zabić dążenia do wolności Białorusi - po czym rozległy się brawa.

 

Mówimy w Przeglądzi Zagranicznym także o powołaniu nowej europejskiej komisarz ds. innowacji Ilany Ivanowy z Bułgarii oraz o oczekiwaniu Parlamentu Europejskiego do większej ochrony wód podziemnych, w tym zwrócenia też uwagi na takie bomby ekologiczne jak bydgoski Zachem.

Warte obejrzenia

« Marzec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu