Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKolejne badania potwierdzają, że po Zachemie pozostała bomba ekologiczna

Kolejne badania potwierdzają, że po Zachemie pozostała bomba ekologiczna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 03 grudzień 2017 00:33

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprezentowali wyniki badań stanu wód gruntowych, które przeprowadzili przy przydomowych ujęciach wód w Łęgnowie i Plątnowie. Podkreślają one, iż stan wód jest bardzo zły, są miejsca gdzie woda ze studni nie nadaje się nawet do podlewania.

 

Urząd Miasta Bydgoszczy zaleca mieszkańcom korzystanie jedynie z wody dostarczanej przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację. Przed wodą ze studni przestrzega również Sanepid.

 

Naukowcy z AGH pobrali próbki z 57 studni na terenie Łęgnowa i Plątnowie. Wyniki badań dla poszczególnych ujęć otrzymali anonimowo mieszkańcy. Ogólna ocena stanu wód jest jednak zła.

 

Trzeba jednak przypomnieć, że nie są to pierwsze badania przeprowadzone po upadku Zachemu. Już w 2014 roku ówczesny przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz wyraził niepokój stanem wód gruntowych, podpierając się badaniami naukowców z Gdańska, którzy wyrazili obawy, iż nierozbrojenie bomby ekologicznej w Łęgnowie może doprowadzić nawet do skażenia Bałtyku.

 

Przez te lata nie podjęto jednak żadnych konkretnych działań na rzecz rekultywacji terenów skażonych przez Zachem. W ostatnim czasie pojawił się pomysł, aby przy wsparciu Unii Europejskiej zrealizować projekt warty 93 mln zł, w ramach którego powstałyby stacje oczyszczające. Na chwilę obecną nie udało się jednak jeszcze znaleźć wkładu własnego dla jego realizacji. A bomba ekologiczna tyka!

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót: Zawisza - Victoria Lisewo

  Był to mecz pełen emocji, nerwy trenerowi Jackowi Łukomskiego towarzyszyły do końca. Zachęcamy do obejrzenia skrótu z tego pojedynku w ramach rozgrywek V ligi pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Victorią Lisewo. Spotkanie rozegrane zostało w niedzielę 14 października, przy ulicy Sielskiej w Fordonie.

 • Po emocjonującym meczu Zawisza pokonał Victorię Lisewo

  Ubiegłotygodniowa porażka Zawiszy w Ostaszewie co prawda nie odebrała niebiesko-czarnym pozycji lidera, to mentalnie popsuła morale wewnątrz zespołu, co można było zobaczyć również dzisiaj w meczu przeciwko Victorii Lisewo, rozegranym przy ulicy Sielskiej w Fordonie. Był to mecz pełen nerwów i emocji, ale z pozytywnym dla Zawiszy finałem.

Wiadomości sportowe

 • Kandydaci PiS z całej zachodniej strony województwa mówią jednym głosem

  Kolejny marszałek ma być z Bydgoszczy – taką deklarację wyrazili kandydaci do Sejmiku Województwa z Prawa i Sprawiedliwości, z okręgów nr 1, 2 i 5, czyli terenów położonych na zachód od Wisły. We wtorek w Parku Kochanowskiego w Bydgoszczy podpisali deklarację na rzecz zrównoważonego rozwoju całego województwa.

 • PiS zapowiada realizację Bydgoskiej Kolei Metropolitalnej

  W poprzedniej perspektywie unijnym sztandarowym projektem transportowym było BiT City. Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcą stworzyć kolejny tak duży projekt, który miałby się nazywać Bydgoska Kolej Metropolitalna, bowiem Bydgoszcz jest obecnie jednym z niewielu dużych polskich miast, które nie posiadają nawet koncepcji kolei dojazdowej.

Wiadomości z regionu

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.