Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKolejne badania potwierdzają, że po Zachemie pozostała bomba ekologiczna

Kolejne badania potwierdzają, że po Zachemie pozostała bomba ekologiczna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 03 grudzień 2017 00:33

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprezentowali wyniki badań stanu wód gruntowych, które przeprowadzili przy przydomowych ujęciach wód w Łęgnowie i Plątnowie. Podkreślają one, iż stan wód jest bardzo zły, są miejsca gdzie woda ze studni nie nadaje się nawet do podlewania.

 

Urząd Miasta Bydgoszczy zaleca mieszkańcom korzystanie jedynie z wody dostarczanej przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację. Przed wodą ze studni przestrzega również Sanepid.

 

Naukowcy z AGH pobrali próbki z 57 studni na terenie Łęgnowa i Plątnowie. Wyniki badań dla poszczególnych ujęć otrzymali anonimowo mieszkańcy. Ogólna ocena stanu wód jest jednak zła.

 

Trzeba jednak przypomnieć, że nie są to pierwsze badania przeprowadzone po upadku Zachemu. Już w 2014 roku ówczesny przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz wyraził niepokój stanem wód gruntowych, podpierając się badaniami naukowców z Gdańska, którzy wyrazili obawy, iż nierozbrojenie bomby ekologicznej w Łęgnowie może doprowadzić nawet do skażenia Bałtyku.

 

Przez te lata nie podjęto jednak żadnych konkretnych działań na rzecz rekultywacji terenów skażonych przez Zachem. W ostatnim czasie pojawił się pomysł, aby przy wsparciu Unii Europejskiej zrealizować projekt warty 93 mln zł, w ramach którego powstałyby stacje oczyszczające. Na chwilę obecną nie udało się jednak jeszcze znaleźć wkładu własnego dla jego realizacji. A bomba ekologiczna tyka!

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Francja mistrzem świata. Mundial dobiega końca

  Po 20 latach najlepszą drużyną na świecie okazuje się reprezentacja Francji, która w finale pokonała Chorwatów 4:2. Tak wielu bramek w finale mundialu nie padło od 1958 roku. Mundial, którym przez dobry miesiąc się emocjonowaliśmy, dobiegł końca. Jutro wrócimy do szarej rzeczywistości.

 • Zawisza wysoko wygrywa z IV ligowcem z Wielkopolski

  W sobotę na boisku w Rynarzewie Zawisza Bydgoszcz zmierzył się w pojedynku sparingowym z Nielbą Wągrowiec. Piłkarze z Wielkopolski występować będą ligę wyżej od niebiesko-czarnych w IV lidze. Ten sparing zdominował jednak beniaminek V ligi z Bydgoszczy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Toruńska posłanka niepokoi się skutkami nałogowego grania w gry komputerowe

  Posłanka PiS Anna Sobecka obawia się zgubnych skutków grania w gry komputerowe, dlatego w interpelacji do minister edukacji narodowej wskazuje działania podjęte przez Francję, gdzie zakazano korzystania z gier na terenie szkół oraz Korei Południowej – kraju w którym od północy do godziny 6 rano granie ma być zakazane.

 • Propozycja zmian w ordynacji do Parlamentu Europejskiego podzieliła posłów z regionu

  Z inicjatywy posłów Prawa i Sprawiedliwości trwają prace nad projektem ustawy zmieniającej ordynację wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Jej główne założenie to zapewnienie przynajmniej trzy osobowej reprezentacji w Parlamencie Europejskim danego regionu, co jest korzystne dla mniejszych województw jak kujawsko-pomorskie.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.