Jesteś tutaj: HomeKoronowo i Pruszcz

Dobrcz i Koronowo (155)

Wieści z gminy Koronowo i Pruszcz.

Radni ukarali wójta obniżając mu pensje

Napisane przez sobota, 10 kwiecień 2021 07:58

Samorząd Dobrcza należy do tych najbardziej problemów w powiecie bydgoskim – do marca trwało w tej gminie , z powodu sporów radnych z wójtem uchwalanie budżetu na 2021 rok, również w roku poprzednim były problemy z dokumentami finansowymi. Na posiedzeniu w dniu 23 marca radni postawili ukarać wójta obniżeniem wynagrodzenia.

Wczoraj poznaliśmy oferty w przetargu na zagospodarowanie plaży w Pieczyskach – prace miałyby się zakończyć jeszcze przed sezonem wakacyjnym. Pojawia się jeden problem, o ile większość prac można wykonać, o tyle budowa pomostów i promenady wymaga zgody właściciela Zalewu Koronowskiego. Ustalenie właściciela nie jest to proste zadanie, któremu póki co nie sprostało nawet Ministerstwo Infrastruktury.

Na nadzwyczajne sesji odbytej w dniu 5 marca Rada Gminy w Dobrczu przyjęła budżet na 2021 rok, większość samorządów zrobiła to przed końcem 2020 roku, w Dobrczu panuje jednak konflikt między radnymi i wójtem, w tej sprawie mediował także burmistrz sąsiedniego Koronowa.

W niedzielę 14 lutego na Zalewie Koronowskim nieopodal Pieczysk odbywały się przejażdżki na motocyklu po zamarzniętej tafli. Zachowanie bardzo nieodpowiedzialne, bowiem zawsze istnieje ryzyko, że pokrywa lodowa się załamie, a wówczas do tragedii niedaleka droga. Nagrania z tej zabawy miały się pojawić w internecie.

W środę 27 stycznia, na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Gminy w Dobrczu podjęto drugą próbę uchwalenia budżetu gminy na 2021 rok. Próba zakończyła się fiaskiem, bowiem nie udało się wypracować większości dla dokumentu budżetowego. Z powodu pandemii COVID-19, samorządy mają w tym roku wyjątkowo czas do końca marca na uchwalenie budżetu, ale jak wyjaśniał wójt Andrzej Berdych, brak uchwalonego budżetu komplikuje proces inwestycyjny.

Po listopadzie dowiemy się jakie projekty zostaną dofinansowane z programu Kolej Plus w wysokości 85% przez Skarb Państwa. Do listopada zainteresowane przyznaniem dotacji samorządy muszą opracować na swój koszt studium inwestycyjne, które posłuży do sporządzenia listy rankingowej projektów. Istnieje zatem ryzyko, że samorządy wydadzą niemałe pieniądze na to opracowanie, a na dofinansowanie i tak się nie załapią. W naszym województwie sytuacja jest tym trudniejsza, że Samorząd Województwa stoi z boku, pozostawiając przygotowywanie projektów biedniejszym samorządom gminnym i powiatowym.

Dokładnie 101 lat temu Koronowo powróciło po 148 latach prusko-niemieckiej okupacji do Polski, natomiast 75 lat temu zakończyła się okupacja hitlerowska tego miasta. Dla uczczenia tych ważnych dla dziejów Koronowa wydarzeń odsłonięto w koronowskiej bazylice tablicę upamiętniającej ponad 80 ofiar II wojny światowej, która w swojej symbolice oddaje hołd wszystkim mieszkańcom Koronowa, którzy w latach 1939-1945 stracili życie.

Burmistrz Koronowa przekonał radnych do budżetu na 2021 rok

Napisane przez środa, 23 grudzień 2020 21:30

Brak głosów przeciw ,tylko jeden wstrzymujący byłego burmistrza Stanisława Gliszczyńskiego – tak dzień przed Wigilią, zakończyło się głosowanie nad budżetem Koronowa na 2021 rok, zaproponowanym przez burmistrza Patryka Mikołajewskiego. Jest to budżet na trudne czasy spowodowane pandemią, ale zawierający też elementy inwestycyjne. Za przyjęciem dokumentu głosowało 17 radnych.

Osuwisko w Koronowie zostało umocnione

Napisane przez poniedziałek, 23 listopad 2020 14:28

Ulica Tucholska w Koronowie leży kilka metrów nad poziomem rynku – od pewnego czasu grunt na którym znajdowała się droga zaczął się osuwać. Osuwisko stanowiło zagrożenie dla mieszkańców, a także w przyszłości dla koryta Brdy. W ubiegłym tygodniu dobiegł końca I etap umacniania osówiska, który kosztował ponad 4 mln zł.

610 lat temu pod Koronowem Krzyżacy dostali łupnia

Napisane przez sobota, 10 październik 2020 16:13

10 października 1410 roku rozegrała się bitwa pod Koronowem – dokładnie we wsi Wilcze. Bitwa ta miała miejsce kilka tygodni po osławionym Grunwaldzkie, ale to starcie pod Koronowem przesądziło ostatecznie o losach wojny - jeżeli się weźmie pod uwagę niebezpieczeństwo, zapał i wytrwałość w walce, zwycięstwo walczących tutaj należy stawiać wyżej od grunwaldzkiego. […] wielkość i rozgłos tego zwycięstwa można najlepiej ocenić po tym, że po wspomnianej bitwie Krzyżacy i ich dowódcy przez wiele lat nie odważyli się nigdy podjąć słusznej walki z Polakami lub wszcząć wojny, poprzestając jedynie na drobnych utarczkach – pisał w kronikach Jan Długosz.

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
  • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

    W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

  • Siarzewo dzieli lewicę

    W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu