Jesteś tutaj: HomeMagazyn

W sierpniu premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zwrócił się do królowej Elżbiety II o zawieszenie prac brytyjskiego parlamentu od 11 września do 14 października 2019 roku, czyli w okresie przed planowanym brexitem (na ten moment zakładano dane 31 października). Interwencji Komisji Europejskiej domagał się europoseł Radosław Sikorski.

W piątek w bydgoskich galeriach handlowych ewakuowano klientów z powodu fałszywych alarmów bombowych. Okazuje się, że podobne alarmy miały miejsce też w innych polskich miastach. Medialnie był to wczoraj jeden z ważniejszych tematów, dla galerii handlowych natomiast przyniósł straty, w szczególności, iż przypadały Walentynki.

 

Zdradzę pewną tajemnicę zawodu dziennikarskiego sprzed 20 lat - działaliśmy w zmowie z policją i służbami ratunkowymi i ukrywaliśmy informacje. Dla publicznego dobra, konsekwentnie – pisze bloger o nicku Hasanki - Każdy fałszywy alarm relacjonowany w mediach to pożywka dla kolejnych chcących podobnie się zabawić.


W 2001 roku o tej regule na portalu Reporterzy.info pisał Bartłomiej Dwornik, pisząc iż, np. w Wałbrzychu wprost o takie zachowanie media poprosił komendant policji. W kolejnych latach ,,zmowa” zaczęła przechodzić do przeszłości, bowiem media przeszły rewolucje w kierunku, gdzie najważniejsze stały się kliknięcia. Nie ważna jest wartość merytoryczna informacji, ale to, że generuje kliknięcia.

 

Błędne kolo

W Polsce rocznie zgłaszanych jest kilka tysięcy alarmów bombowych, w ciągu ostatnich 15 lat liczba ta pomnożyła się kilkukrotnie. Koszt przeprowadzenia ewakuacji to kilka, a niekiedy kilkanaście tysięcy złotych. Do tego dochodzą koszty które ciężko policzyć, dla galerii handlowej i jej najemców ewakuacja niesie straty handlowe, wczoraj szczególnie odczuwalne z racji marketingowego szczytu jakim były Walentynki.

 

Z drugiej strony dzięki informowaniu o wczorajszych alarmach bombowych, galerie handlowe mogły zyskać większą liczbę odsłon swoich reklam. Podejrzewam, że ekonomicznie te odsłony poniesionych strat nawet w małej części nie zrekompensują. Przez co mamy błędne koło, które powinno dać do myślenia, czy dawna zmowa nie powinna być traktowana tylko jako relikt przeszłości.

 

Na Facebook-u redaktor Radia PiK Robert Erdmann przypomniał, że kiedyś była żelazna zasada, że w mediach o alarmach bombowych się nie pisze. Dlaczego? Jak się wczytać w publikacje tych, którzy pamiętają tamtą zasadę, to chodziło o to, aby nie robić pożywki dla kolejnych fałszywych alarmów. Chęć zaistnienia w sposób anonimowy, to najczęstszy powód wszczynania fałszywych alarmów.

 

Problem może pozostać jedynie z mediami społecznościowymi, nad którymi zapanować będzie trudniej, ale zaistnienie tylko na Facebook-u to i tak radość mniejsza od wykreowania głównego newsa w mediach.

 

Przełomowe dzieło Polaka dla Kalifornii

Napisane przez sobota, 08 luty 2020 12:05

Dzisiaj stan Kalifornia jest najbogatszym w Stanach Zjednoczonych – to w nim znajduje się światowa stolica filmu Hollywood, a także słynna technologiczna Dolina Krzemowa. O bogactwie Kalifornii można mówić też dosłownie, bowiem pierwszy raz zrobiło się o niej głośno po odkryciu dużych pokładów złota w okolica San Francisco. Stan liczy blisko 40 mln mieszkańców, czyli więcej od Polski.

Z momentem ogłoszenia terminu wyborów prezydenckich już ruszyła kampania wyborcza – politycy Lewicy zapowiedzieli postulat ,,kasa fiskalna w każdej parafii”. Czas wyborczy rządzi się swoimi prawami, sprawdźmy jednak jak to jest z punktu widzenia prawnego z tą tacą.

Sikorski: Putin powinien zejść z tej drogi

Napisane przez środa, 05 luty 2020 07:00

Grudzień i styczeń przełomu 2019 i 2020 roku zapamiętamy m.in. ze sporu Polski z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który stwierdził, że wśród winnych doprowadzenia do wybuchu II wojny światowej jest Polska. Były szef polskiej dyplomacji na forum Parlamentu Europejskiego ze zdziwieniem odebrał wypowiedź przywódcy Rosji, który w jego opinii jeszcze kilka lat temu prezentował zupełnie inny pogląd.

Liczba przeładunków w portach morskich w Gdańsku i w Gdyni regularnie wzrasta, do tego stopnia,że coraz częściej problemem jest brak miejsc do składowania kontenerów, co wydaje się jednym z większych wyzwań z którymi będzie trzeba się uporać. Cały czas część polskiego rynku kontenerowego należy jednak do portu w Hamburgu.

Mit powstania styczniowego

Napisane przez niedziela, 02 luty 2020 10:51

Kilka dni temu przypadła 157 rocznica wybuchu powstania styczniowego, zrywu niepodległościowego wymierzonego przede wszystkim w Imperium Rosyjskie. Rocznica może niezbyt zauważona, to jednak co dostrzegam, jak się dzisiaj ktoś wypowiada o tym postaniu, to raczej stara się usprawiedliwiać tamten zryw, przyznając co prawda tragiczny finał i klęskę, ale podkreślając jednocześnie zasługi dla zachowania polskich emocji, polskiej tożsamości. Być może warto jednak spojrzeć jak na tę sprawę zapatrywały się osoby uznawane za autorytety sto lat temu.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

  • To może być kluczowy szczyt Unii Europejskiej dla najbliższych lat

    Nie będzie co prawda zbyt wiele wielkiej polityki, ale będzie o tym co zawsze budzi emocje, czyli o pieniądzach – w czwartek (20 lutego) rozpocznie się spotkanie przywódców państw Unii Europejskiej poświęcone wieloletniemu budżetowi na lata 2021-2027. Do roku 2021 pozostało już tylko kilka miesięcy, a negocjacje nad budżetem znajdują się w niespotykanym dotąd impasie, być może ten tydzień przyniesienie jednak przełom.

    Etykiety: Unia Europejska
  • Dla obozu Zjednoczonej Prawicy będą to najtrudniejsze wybory [komentarz]

    Wybory prezydenckie będą ostatnie w cyklu następujących po sobie, po 20 maja – jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego – czeka nas z wyborami spokój do 2023 roku. Ewentualna porażka prezydenta Andrzeja Dudy będzie na pewno ciosem dla PiS-u, ale te nie wniesie wielkiej rewolucji na scenie.

Wiadomości z regionu

Śledź nas