Jesteś tutaj: HomeMagazyn

Українська мова (74)

 

 

Від початку, російсько - української війни, за різними оцінками, до Польщі приїхало понад 1,5 мільйона біженців, багато з них, з різних причин, опинилися в Бидгощі. Аби полегшити їм доступ до найнеобхіднішої інформації, ми запускаємо україномовний сайт, де періодично, буде з'являтися як практична інформація, так і публіцистичні артикули.

 

 

НАТО бажає розмістити новий військовий підрозділ у Бидгощі. Для підтримки України

НАТО бажає розмістити новий військовий підрозділ у Бидгощі. Для підтримки України

В четвер, наприкінці прес-конференції в Брюсселі Генеральний секретар НАТО Єнс С ...

MORE

Za nami ostatnia sesja plenarna Parlamentu Europejskiego, która zakończyła się w czwartek w Strasburgu. Teraz rozpoczyna się czas intensywnej kampanii wyborczej. W dzisiejszym wydaniu Przeglądu zagranicznego powiemy też o zielonym świetle od amerykańskiego Kongresu dla dalszego wspierania militarnie Ukrainy.

W przyszłym tygodniu w Strasburgu odbędzie się dość intensywna sesja Parlamentu Europejskiego, na której mają ostatecznie być przyjęte wszystkie dyrektywy nad którymi pracowano w tej kadencji, co do których przyjęcia jest wola polityczna. Następnie na dobre rozpocznie się kampania wyborcza zarówno ta ogólnoeuropejska, którą będziemy się starali relacjonować oraz polska kampania skupiona głównie wokół polityki krajowej. Ta kampania również wkrótce ruszy, bo do 2 maja muszą być zarejestrowani kandydaci na europosłów.

Statystycznie tylko jedna na 10 tys. cząsteczek testowanych w laboratoriach firm farmaceutycznych pomyślnie przechodzi wszystkie fazy badań. Jednak zanim stanie się lekiem rynkowym, upływa średnio 12–13 lat. Cały ten proces jest nie tylko czasochłonny, ale i bardzo kosztowny – według EFPIA przeciętne koszty opracowania nowego leku sięgają obecnie prawie 2 mld euro. Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwala jednak obniżyć te koszty i skrócić cały proces. – Dzięki AI preselekcja samych cząsteczek, które wchodzą do badań klinicznych, jest o wiele szybsza, co zaoszczędza nam czas. W efekcie pacjenci krócej czekają na nowe rozwiązania terapeutyczne – mówi Łukasz Hak z firmy Johnson & Johnson Innovative Medicine, która wykorzystuje AI w celu usprawnienia badań klinicznych i opracowywania nowych, przełomowych terapii m.in. w chorobach rzadkich.

- To historyczny dzień dla Europy – oświadczyła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego po przyjęciu przez tą izbę paktu migracyjnego. Nowe przepisy mają przyśpieszyć rozpatrywanie wniosków o azyl, usprawnić odsyłanie osób niepożądanych, ale też wprowadzić solidarnościowe narzędzie relokacji, które krytykuje chociażby polska opozycja.

Dzisiejsze wydanie Przeglądu zagranicznego będzie nieco szybsze, z uwagi na spore emocje polityczne w Polsce spowodowane niedzielnymi wyborami, szanując Wasz czas staramy się przyśpieszyć przedstawienie wybranych tematów z Europy.

W ostatnim tygodniu do programu Czyste Powietrze złożono rekordową liczbę wniosków – ponad 6,6 tys. To znacznie więcej, niż wynosiła tygodniowa średnia dla 2023 roku. Zdaniem ekspertów Polskiego Alarmu Smogowego, żeby wypełnić założenia programu, liczba wniosków powinna sięgać 8 tys. tygodniowo, ale ostatnie wyniki pokazują, jak potrzebne jest wsparcie dla procesu wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji. Instytut Ekonomii Środowiska oraz Fundacja Instrat ostrzegają jednak, że bez zabezpieczonego finansowania w długim terminie mogą się powtórzyć kryzysy jak z końcówki 2023 roku. Oceniają, że potrzeba na ten cel dodatkowych 5 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy.

Do poczytania w okreśie świątecznym

Napisane przez sobota, 30 marzec 2024 15:34

Tak jak w każde święta, kiedy zazwyczaj jest trochę czasu na nadrobienie zaległych lektur, przygotowaliśmy zestawienie naszych publikacji, którymi warto się zainteresować. Zdajemy sobie sprawę, że teraz tego czasu na wytchnienie, za sprawą intensywnego czasu kampanii wyborczej, może być mniej, ale chwila spokoju się każdemu przyda.

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
  • Europoseł Brejza liderem listy do Parlamentu Europejskiego

    Obradująca w środę Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca. Listę w kujawsko-pomorskim otworzy jak można było się spodziewać europoseł Krzysztof Brejza. Tutaj nie było niespodzianki, choć jeszcze kilka tygodni temu jego kandydatura nie była taka pewna.

  • Sztuczna inteligencja lepiej niż specjaliści diagnozuje spektrum autyzmu

    Sztuczna inteligencja lepiej niż specjaliści diagnozuje spektrum autyzmu. AI miała współczynniki czułości i specyficzności na poziomie od 70 do 90 proc. Skuteczność specjalistów to od 60 do losowego 50 proc. - powiedziała PAP dr n.med. Izabela Chojnicka, adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wiadomości z regionu