Jesteś tutaj: HomeMagazyn

Najdłuższa wojna domowa w dziejach Polski

Napisane przez niedziela, 11 kwiecień 2021 10:55

Kwiecień to dla Polaków szczególny okres, w którym wspominamy ofiary zbrodni katyńskiej. Wymordowanie polskich oficerów, reprezentujących ówczesną inteligencję było ogromnym ciosem dla narodu polskiego, ale też przysłużyło się – paradoksalnie – do zrealizowania planu Józefa Stalina podporządkowania Polski Moskwie. Następstwem tego była wojna domowa pomiędzy podziemiem antykomunistycznym oraz tymi, którzy byli lojalni moskiewskim władzom. Zapraszam na ostatni rozdział mojego opracowania poświęconego tej najdłuższej wojnie, która dla wielu wciąż trwa – jednocześnie przytaczam linki do poprzednich publikacji.

COVID-19 wyzwala w płucach nieoczekiwany mechanizm

Napisane przez sobota, 10 kwiecień 2021 21:34

W komórkach płuc wirus SARS-CoV-2 wyzwala szlak biochemiczny, zwany układem dopełniacza - co może tłumaczyć, dlaczego choroba jest tak trudna do wyleczenia - poinformował międzynarodowy zespół naukowców na łamach czasopism „Science Immunology”.

Spada liczba zakażeń, niestety zgony idą w górę (raport)

Napisane przez sobota, 10 kwiecień 2021 11:25

Dane z ostatnich dni potwierdzają, że w kujawsko-pomorskim jesteśmy już po szczycie trzeciej fali COVID-19, zdaniem ekspertów najtrudniejszej, być może także już ostatniej. Powoli liczba aktywnie zakażonych powinna spadać, niestety szczyt tej trzeciej fali obecnie przewija się przez szpitale, przez co widoczny jest wzrost zgonów, mamy też do czynienia z największy obciążeniem szpitali. Z tego też powodu rząd postanowił o tydzień przedłużyć obostrzenia.

Od roku niemal każdego dnia spotykamy się ze wpisami lub pseudoartykułami, które porównują śmiertelność COVID-19 z zagrożeniem jakie niesie wirus grypy, czy głoszące teorię spiskowe jakoby pandemia była wywołana celowo, aby ograniczać wolności obywatelskie. Jak się okazuje – to zjawisko zauważa też papież Franciszek i przyrównuje je do patologii medialnej.

Szczepienia osób w wieku 18-39 lat, które wyraziły taką gotowość poprzez formularz, możliwe będą w momencie, gdy zbliżać się będzie termin zapisów dla ich grupy wiekowej - powiedział we wtorek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Druk 3D nadzieją onkologii

Napisane przez wtorek, 06 kwiecień 2021 17:00

Polscy naukowcy wydrukowali trójwymiarowy model żyły pacjenta ze zmianami nowotworowymi. Dzięki temu lekarzom udało się precyzyjnie i bezpiecznie zaplanować zabieg usunięcia guza. Technologie przyrostowe coraz częściej są wykorzystywane do obrazowania chorych tkanek i narządów przed planowaną interwencją chirurgiczną, a światowy rynek druku 3D w zastosowaniach medycznych do 2027 roku wzrośnie prawie czterokrotnie.

Do poczytania w okresie świątecznym

Napisane przez sobota, 03 kwiecień 2021 16:27

Święta Wielkanocne to czas wyciszenia, w którym życie spowalnia, przez co mamy więcej czasu na refleksje Jest to dla wielu osób okres, w którym mamy nieco więcej wolnego czasu, dlatego przygotowaliśmy zestawienie naszych publikacji, które były publikowane, do których warto w tym wolniejszym czasie zajrzeć.

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
  • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

    W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

  • Siarzewo dzieli lewicę

    W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu