Jesteś tutaj: HomeEurowybory

25 maja 2014 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego

Obywatele 28 państw członkowskich UE wybiorą 754 posłów. 

Polskę reprezentować będzie 51 posłów. 

 

Bez społeczeństwa obywatelskiego nie ma demokracji - Ernset Gellner

Jean-Claude Juncker na czele Komisji Europejskiej

Napisane przez wtorek, 15 lipiec 2014 14:45

Były premier Luksemburga związany z Europejską Partią Ludową Jean-Claude Juncker został wybrany przez Parlament Europejski na szefa organu wykonawczego Unii Europejskiej. Od początku traktowany był on jako faworyt w objęciu tego stanowiska, do końca nie było jednak wiadomo jak zachowają się posłowie.

Czy we wtorek poznamy przewodniczącego Komisji Europejskiej?

Napisane przez niedziela, 13 lipiec 2014 21:51

Na 15 lipca zaplanowano głosowanie nad powołaniem związanego z EPP Jean Claude Junckera (były premier Luksemburga) na stanowisko szefa Komisji Europejskiej, czyli organu wykonawczego Unii Europejskiej. Musi on uzyskać w głosowaniu w Strasburgu przynajmniej 376 głosów ,,za”. Jeżeli to nie nastąpi procedura wyboru nowego szefa KE się wydłuży.

W jakich komisjach zasiadają nasi europosłowie?

Napisane przez poniedziałek, 07 lipiec 2014 00:17

W czwartek Parlament Europejski przyjął skład osoby komisji merytorycznych. Janusz Zemke pracować będzie w dwóch komisjach, dwaj pozostali nasi reprezentanci w jednej, poseł Zwiefka będzie pełnił jednak wymagającej dodatkowej pracy funkcję koordynatora grupy politycznej.

Zwiefka koordynatorem EPP w Komisji Prawnej

Napisane przez środa, 02 lipiec 2014 19:34

W Brukseli i Strasburgu trwa obecnie pierwsze posiedzenie nowej kadencji Parlamentu Europejskiego. Wybierani są przewodniczący komisji, podkomisji oraz koordynatorzy poszczególnych grup parlamentarnych w komisjach. Na kilka ważnych funkcji wybrani zostali Polacy, w tym europoseł Tadeusz Zwiefka z naszego regionu.

Pierwsze posiedzenie w nowej kadencji

Napisane przez wtorek, 01 lipiec 2014 16:27

Niemiec Martin Schultz został wybrany nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Reprezentujący drugą siłę w PE Postępowców i Socjalistów Schultz swoją funkcję będzie pełnił przez 2,5 roku. Jednym z 14 wiceprzewodnicacych został poseł Ryszard Czarnecki z PiS.

Korwin-Mikke Unii Europejskiej nie rozwali

Napisane przez wtorek, 24 czerwiec 2014 17:19

Do wyborów europejskich Nowa Prawica szła z hasłem niszczenia Unii Europejskiej od środka, co dało tej partii ponad 7% poparcia.. Te plany Janusz Korwin-Mikke musi jednak odłożyć na kilka lat, gdyż nie wszedł on w skład żadnej europejskiej koalicji eurosceptycznej. W ostatnich tygodniach najwięcej zyskali natomiast Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy z Prawem i Sprawiedliwością, którzy stali się trzecią silą w Parlamencie Europejskim.

Procedura wyboru nowego przewodniczącego Rady Europy, czyli swego rodzaju rządu Unii Europejskiej, nabiera rozpędu. Największe szansę na objęcie tej funkcji ma pełniący od 1995 do 2013 funkcję premiera Luksemburga Jean-Claude Juncker, którego popiera Europejska Partia Ludowa (EPP), która uzyskała w wyborach do Parlamentu Europejskiego najwyższe poparcie.

Komentarze

Rok 2019 - rokiem Powstania Wielkopolskiego w województwie kujawsko-pomorskim

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.