Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJest sprzeciw wobec deptaniu bydgoskich autorytetów medycznych

Jest sprzeciw wobec deptaniu bydgoskich autorytetów medycznych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 05 kwiecień 2018 16:55
Jest sprzeciw wobec deptaniu bydgoskich autorytetów medycznych Fot: CC BY-SA 4.0 by Darpaw

W przyszłą sobotę (14 kwietnia) na Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej odbędą się ,,Bydgoskie Dni Bioetyczne” pod patronatem Okręgowej Izby Lekarskiej. Pierwotnie konferencja miała odbyć się na Collegium Medicum UMK, ale władze toruńskiej uczelni zmieniły swoje podejście do inicjatywy po petycji partii Razem.

 

Kontrowersje działaczy Razem budziła obecność Kai Godek w roli prelegenta, która jest przedstawicielką grupy obywateli, którzy wnieśli do parlamentu obywatelski projekt ustawy, zaostrzający przepisy antyaborcyjne. Partia Razem nazwała inicjatywę ,,konferencją pseudonaukową”, na co rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Andrzej Tretyn zareagował wycofaniem patronatu i sugestią, że konferencja powinna zostać przeniesiona w inne miejsce.

 

Dzisiaj do sprawy w liście otwartym odnieśli się bydgoscy radni oraz historycy - Program konferencji znany był już od dawna i nie budził kontrowersji, do czasu zaangażowania się w sprawę polityków partii Razem. Napisana przez nich petycja podważa dorobek naukowy prelegentów, pośrednio uderzając również w autorytet naukowy kierownictwa naukowego konferencji oraz prezesa Bydgoskiej Izby Lekarskiej, który objął wydarzenie patronatem. Dziwi nas, że przyzwalają Państwo na deptanie autorytetów bydgoskiego środowiska medycznego – czytamy w liście. Kierownictwo naukowe nad konferencją w tym kształcie objął prof. dr hab. med. Władysław Sinkiewicz.

 

Sygnatariusze listu krytycznie odnoszą się również do cenzurowania niewygodnych treści w przestrzenni publicznej - Osobną kwestią jest obawa o misję uniwersytetu, której pierwotnym założeniem jest dialog i ścieranie się przeciwstawnych poglądów oraz szacunek dla wolności i pluralizmu. Konstytucyjna autonomia uniwersytetów powinna służyć poszerzaniu wolności słowa, być jego gwarancją, a nie narzędziem jego ograniczania. Stąd też parafrazując wypowiedź wicepremiera Jarosława Gowina, w podobnej sprawie, pragniemy podkreślić - Z poglądami Pani Godek można się zgadzać lub nie, lecz zabranianie ich artykułowania jest niczym innym jak cenzurą. W tym samym liście wicepremier przestrzega przed możliwością poddania polskich uczelni ideologicznemu dyktatowi. Uważamy, że taki jest główny cel działalności partii Razem w kwestii ,,Bydgoskich Dni Bioetycznych”.

 

Pod listem podpisali się:

Andrzej Walkowiak – radny Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Michał Krzemkowski – radny Województwa Kujawsko-Pomorskiego

dr Grażyna Szabelska – radna Rady Miasta Bydgoszczy

Paweł Bokiej – radny Rady Miasta Bydgoszczy

Szymon Róg – radny Rady Miasta Bydgoszczy

Krystian Frelichowski – radny Rady Miasta Bydgoszczy

Tomasz Rega – radny Rady Miasta Bydgoszczy

Jarosław Wenderlich -radny Rady Miasta Bydgoszczy

dr Marek Szymaniak – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

dr Andrzej Bogucki – historyk

Grzegorz Kluczyński – Młodzież Wszechpolska

Michał Goliński – Młodzież Wszechpolska

 

Inicjatywa wyrażenia protestu wobec deptaniu przez partię Razem autorytetów medycznych pojawiła się w Młodzieży Wszechpolskiej.

 

Komentarz:

Cenzura prewencyjna budzi mieszane uczucia również naszej redakcji. Uniwersytety powinny być bowiem miejscem ścierania się różnych poglądów. Nie tak dawno pewne kontrowersje budziła kwestia organizowania na innym bydgoskim uniwersytecie spotkania z redaktorem Adamem Michnikiem, spotkanie okazało się jednak dość ciekawe.

 

Swego czasu pseudonauką nazywano twierdzenia patrona toruńskiego uniwersytetu Mikołaja Kopernika, jego upór sprawił jednak, że później świat przyznał mu rację.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

 • Wychowanek Zawiszy trafił do Niemiec

  Adrian Małachowski przygodę z piłką nożną rozpoczynał w Zawiszy, jako młody adept piłkarski urodzony w Bydgoszczy. Później trafił do juniorów Legii Warszawa, tego lata został kupiony przez 3 ligowy 1. FC Magdeburg. Małachowski występuje głównie na pozycji defensywnego pomocnika.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Własne mikroelektrownie powoli stają się rynkowym standardem

  – Korzyści dla firm z inwestowania w odnawialne źródła energii są duże. To m.in. optymalizacja kosztów, samowystarczalność energetyczna i pewność zasilania – wskazuje Dorota Zawadzka-Stępniak z Konfederacji Lewiatan. W ostatnich latach biznes coraz chętniej inwestuje we własne mikroźródła odnawialnej energii. Efektem jest w Polsce boom na energetykę słoneczną. Na koniec tego roku moc zainstalowana w fotowoltaice ma wzrosnąć do 2,5 GW, głównie dzięki aktywności prosumentów indywidualnych i biznesowych. Do tych ostatnich dołączył DHL Parcel Polska. Logistyczna firma planuje montaż instalacji fotowoltaicznych w swoich lokalizacjach w całym kraju.

 • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

  W czwartek 6 sierpnia na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, w czasie którego prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, tym samym rozpoczynając swoją drugą kadencję w roli głowy państwa. Zgromadzenie przebiegało jednak w dość specyficznej atmosferze, nie tylko z powodu założonych masek z uwagi na sytuację epidemiczną.

Wiadomości z regionu